1 november slutar vi stödja webbläsaren Internet Explorer och uppdaterar efter det inte ditt program till den webbläsaren. Det betyder inte att ditt program slutar att fungera men vi kan däremot inte garantera att det uppför sig som förväntat med Internet Explorer efter det datumet.
Varför?Microsoft kommer inte att fortsätta utveckla Internet Explorer och detta innebär framöver en omodern webbläsare som inte har stöd för dagens höga webbstandard.
Den utvecklingstid som idag läggs på att säkerställa driften och utveckla lösningar specifikt för Internet Explorer kan vi istället använda till att utveckla nya funktioner i våra program.
Du som arbetar i ett lokalt installerat programDu behöver ha kvar Internet Explorer som webbläsare i din dator för att Min Sida ska fungera fortsättningsvis.
Däremot rekommenderar vi att du använder en annan webbläsare som standardwebbläsare. Det gör du i
Kontrollpanelen i datorn under
Ange dina standardprogram.
Vi jobbar för att uppdatera våra lokalt installerade produkter så att de inte är beroende av Internet Explorer.
Du som arbetar i ett webbaserat program/tjänst i Internet ExplorerDu som arbetar i något av våra webbaserade program/tjänster bör byta till en annan webbläsare.
Du hämtar webbläsare på respektive sida:
Här kan du läsa våra
Systemkrav »