We use cookies to collect information on your interaction with our website and combine this with the data you provide us to build a profile so we can show you content tailored to your interests. By accepting, you allow us to collect and process your personal informationas described here.
Vi har betald ut för mycket i semesterersättning, vilken löneart använder jag vid korrigering? Dvs. den anställda ska betala tillbaka en del av ersättningen, är det ett bruttolöneavdrag 1179?
Jag skulle backa med samma löneart som du använde för semesterersättningen första gången (dvs sätta minus framför). Handlar det om en specifik dag som han/hon fått för mycket kan du korrigera det i kalendariet.
Jo, det försökte jag men då kom det upp att jag också backade semesterdagarna, och det är det inte, den anställde har varit långtidssjukskriven och då får en lägre semesterersättning enligt avtal.
I första hand rekommenderar vi alltid att du korrigerar snabbvalet. Det känns som om någonting har blivit felregistrerat i programmet eftersom semesterersättningen som kommer upp inte är korrekt. Du skulle rent programmässigt kunna använda löneart 3232 (eller en kopia av den lönearten) och lägga in med negativt belopp men samtidigt bör du dubbelkolla med ditt avtal så du hanterar detta på ett korrekt sätt.