Hej Lina!
Det stämmer som Philip skriver ovan att google automatiskt indexerar sidor på nätet och man själv ska inte behöva göra någonting. Det tar däremot olika lång tid för google att hitta en specifik hemsida och det beror på antalet referenser en hemsida har. Har du till exempel en facebook-sida som refererar din hemsida så går det snabbare än om du inte har det. Ett annat exempel är om du endast har "Älvkarleby kommun" i text och inga referenser till kommunen annars så finns en stor risk att google inte indexerar det ordet som keyword till din hemsida.
Man kan själv "hjälpa google" att hitta sin hemsida genom att be Google indexera den (vilket kan göras på nedan länk) om man inte vill vänta på att google hittar sidan. Det är detta vi gjorde på "
www.linasbarnpassning.se" tidigare under dagen och nu kan du hitta dig själv i en google-sökning.
-
https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?hl=en&mesd=AB9YKzIKvgfRU22a8z0PuAmDDiK-RP0MSv...När du nu googlar och får en träff på din hemsida så ser du att det står "Startsida - Linas barnpassning" vill du byta ut "startsida" till något annat så hittar du instruktioner i följande forumtråd
-
https://forum.vismaspcs.se/visma_spcs/topics/vid-sokning-av-hemsida-pa-google-visas-startsida-foreta...Nedan finns även ett par artiklar om hur man lättare gör sig synlig på nätet.
https://vismaspcs.se/ditt-foretagande/driva-eget-foretag/marknadsforing/hjalp-jag-syns-inte-pa-natethttps://vismaspcs.se/ditt-foretagande/driva-eget-foretag/marknadsforing/synas-pa-natet-med-google-my...Hoppas följande svar hjälpte!
Trevlig sommar!
Vänliga hälsningar,
Jonatan Lund