Mina produkter

Logga in för att följa kategorier och för att få genvägar i denna meny
avbryt
Visar resultat för 
Sök istället efter 
Menade du: 

Pacsac
CHAMPION

Betalning av lev.faktura från valutakonto - eEkonomi

Det är väldigt krångligt att stämma av betalning som skett från valutakontot. 
4 leverantörsfakturor som är i Euro har betalts från valutakontot (Euro) men i händelsen finns ingen fakturanummer med så man kan hitta igen fakturan OCH man måste gå in och ändra på varje händelse då man måste ange att bankavgiften på € 0,29 ingår i beloppet som dragits från kontot
8 SVAR 8
Theodor Ahlström
ANSTÄLLD

Hej Pacsac,


I exemplet med betalningen av dessa fyra leverantörsfakturor:
- Får du in ditt kontoutdrag automatiskt via bankkoppling eller hur skapas bankhändelserna? Kommer det i så fall över som en klumpsumma för alla fyra fakturor eller som fyra separata transaktioner?

- Saknas det referens på transaktionen inne på kassa- och bankhändelser, står det något där alls eller är fältet tomt? Är problemet just att det är svårt att veta vilken betalning som avser vilken faktura när det kommer över till eEkonomi? Finns det någon referens om du kollar på betalningen på kontoutdraget på banken?

- Om du även har koppling med ett SEK-konto, känner du att du upplever samma svårighet att veta vilken transaktion som avser vilken faktura?


Problem nr.2 som jag förstår det är att i händelsen som skapas i eEkonomi så finns det ingen bankavgift inbakad utan du behöver gå in och ändra bankhändelsen och lägga in den manuellt?

- Kontoutdraget på banken, visas det någonstans där att bankavgift ingår i beloppet som dras?

- Samma fråga där om du upplever detta problem på ett SEK-kontot om du har koppling till flera bankkonton?


Återkoppla gärna med svar på frågorna så får vi kolla vidare på det och isåfall även lyfta det vidare till utvecklingsavdelningen för att försöka förenkla hanteringen med att stämma av betalningar som sker via valutakonto.


Ha en fin dag!
/Theodor


Jag har bara bytt på leverantören att det skall betalas från "valuta-kontot"
Har aktiv bankkoppling

Varje transaktion kommer separat men utan referens.
Vid tidigare betalning från mitt bankkonto så bokades oftast betalningen automatiskt, men det har varierat genom åren beroende på uppdateringar av eEkonomi INKLUSIVE bankavgiften specificerad i verifikationen

Har ju även problem med överföring från bankkontot till valutakontot https://forum.vismaspcs.se/visma_spcs/topics/iu4kx2sbbds5t?topic-reply-list[settings][filter_by]=all...

Cecilia Towner
APPLICATION SPECIALIST

Hej Pacsac,

Jag mejlar dig istället så kan vi kolla på ditt problem tillsammans.

/Cecilia

i dagens bankhändelser så har "system" klarat av att hitta bankavgiften på betalningarna men den hittar inte leverantörsfakturan utan man får gå in och markera att det är en "betalning lev.faktura" och därefter leta upp fakturan. För denna gång kom även text med (en massa) så man kunde hitta fakturanumret

efter en ny inloggning så stämdes även leverantörsbetalningen från valutakontot av automatiskt
Moa Lundberg
CONTENT PRODUCER

Hej Pacsac!

Jag ser att du har ett pågående ärende gällande detta och du kommer få återkoppling av mina kollegor. 

/Moa


jag kan meddela att numera så betalningarna från Valutakontot konteras och stäms av automatiskt

men överföring mellan bankkonto och valutakonto är fortfarande väldigt krångligt