Hej Sampletekk,
Om du har en enskild firma så ska du enligt Skatteverket lämna in en NE-bilaga. Du kan även behöva lämna in följande blanketter:
- NEA - är en underlagsbilaga till NE-bilagan. Den kan lämnas in av dig som har flera olika verksamheter med skilda bokföringar eller om du driver näringsverksamhet med någon annan och ni har en gemensam bokföring för verksamheten.
- Bilaga K7 - ska du använda när du redovisar försäljning av näringsfastighet.
- Bilaga N8 - använder du om du vill begära eller återföra skogs- eller substansminskningsavdrag i din näringsverksamhet.
- Du ska lämna in bilaga N7 om du har övertagit skogskonto, skogsskadekonto, periodiseringsfond, expansionsfond eller räntefördelningsbelopp.
- N4 - är en underbilaga till bland annat NE-bilagan. Den ska användas när du vill begära uppskov med beskattning vid andelsbyten.
Den deklaration som skapas i Visma eEkonomi Deklaration består av tre sidor. Sida 1 och 2 är NE-blanketten och den kan du skriva ut och skicka till skatteverket. Om du i
Skattemässiga justeringar har fyllt i uppgifter under
Skogsavdrag eller
Substansminskningsavdrag så skapas även blankett N8. Sidan 3 i PDF-filen består av uppgifter som du använder som underlag för sidan 2 i din förtryckta Inkomstdeklaration 1. För över uppgifterna manuellt, då du inte kan skriva ut och skicka in den till Skatteverket. Alternativt kan du ange uppgifterna i Skatteverkets e-tjänst Inkomstdeklaration 1.
Du kan även lämna in uppgifter om din deklaration elektroniskt på Skatteverkets hemsida via SRU-filerna som skapas.
Hoppas detta klargjorde lite kring din fråga. Om du fortfarande undrar vad just du ska lämna in skulle jag hänvisa dig vidare till Skatteverket.
/Fanny