Hej!
Jag är lite osäker på vad du menar med osläckta fakturor, menar du att de finns skapade i programmet och är journalförda och därmed bortbokade från kundreskontran eller finns de skapade i programmet men ännu inte är journalförda och därmed finns de kvar på ex 1510 Kundfodringar, eller finns de som ej journalförda i programmet men bokförda manuellt?
Vidare undrar jag vad du skulle vilja göra med dem, vill du kreditera dem, radera dem helt eller journalföra dem, det är lite olika tillvägagångssätt där i så fall?
- Om du vill Radera dem så kommer det inte att gå, man kan inte radera fakturor.
- Skall de Betalas och journalföras kan du kika på dokumentet
Skapa Direktbetalning så ser du hur du skall gå tillväga.
- Finns de redan bokförda men ändå ligger som obetalda i kundreskontran måste du gå till
Arkiv - Bokföring - Grunduppgifter - Bocka i rutan Bokför journaler och momsrapporter manuellt - Stäng - därefter gör du enligt beskrivningen i Skapa Direktbetalning, när du är klar så går du tillbaka till
Arkiv - Bokföring - Grunduppgifter - Bocka ur rutan Bokför journaler och momsrapporter manuellt - Stäng, nu kan du fortsätta arbeta som vanligt.
Tack för din fråga!
/Carl