2025-04-06
22:08
Jag upplever samma problem. Kan inte ta mig framåt och får upp samma felmeddelande. Jag har valt 6/4-2025 som datum för signatur och datum för årsstämma. Men får upp samma felmeddelande. Signeringen sker ju innan årsavstämman. Hur kan jag få systemet att förstå?
... Visa mer
2025-03-30
10:33
Hej @Tinna Gunnarsson Jag har inte "underhåll" som ett alternativ på mitt konto. Jag har Visma Ekonomi bokföring och det enda jag hittar är inställningar --> kontoplan --> men där finns ingen penna eller något som visar att jag kan ändra referenskonto. Vart hittar jag "underhåll" på mitt konto? Den vänstra menyn består av Startsida, inköp, lön, Kassa- och bankhändelser, bokföring, inställningar, deklaration, finansiering och appar och tillval.
... Visa mer
2025-03-23
13:00
Hej! Jag upplever samma problem som ovanstående. Har Visma Eekonomi och köpte nyss tjänsten deklaration/årsredovisning. När ni hämtar resultaträkning från min löpande bokföring hamnar alla mina kostnadskonton jag använt på råvaror och förnödenheter, även fast det ska vara handelsvaror. Jag tillverkar alltså inga varor själv. Hur gör jag för att få systemet att klassa 40XX osv. som handelsvaror och INTE råvaror och förnödenheter? Alternativet att gå in på kontoplan och sedan ändra referenskonto fungerar ej. Det ser inte ut så i mitt program.
... Visa mer