2021-08-25
09:45
1Gilla
Hej igen, Jag har hittat orsaken. De arbetar inte fullt, utan har 39,5 tim arbetsvecka. Så timlönen är beräknad på 2016 tim/år.
... Visa mer
2019-09-23
14:13
Hej Marie J, Det jag direkt tänker på är ifall den anställde är timavlönad och inte har månadslön. Programmet hanterar endast förskottssemester för månadsavlönade. Detta kan du även se om du kikar på lönearten 3223 Semesterlön förskott och på raden beräkningsformel. Du kan läsa mer i den skrivna hjälpen Skillnad mellan förskottssemester och uttag av semesterdagar under innevarande semesterår» Återkom om det inte är så och du inte får rätt på det. Ha en fin dag! /Cecilia
... Visa mer
2017-10-05
13:53
Du ska vara i Redigeringsläget - Högerklicka i den cellen- Egenskaper cell och bocka ur Understruken text. Är det i en löpande text så markerar du texten som är understruken och högerklickar - väljer - Egenskaper text - bocka ur rutan för Understruken. /Annica
... Visa mer
2013-11-12
13:07
Hej! I kolumnen Leverantörens fktnr kan du se vilket som är leverantörsfakturans nummer. Om du vill ha kolumnen längre till vänster i betalrutinen kan du högerklicka och välja Kolumninställningar, markera Leverantörens fktnr (Obl) och klicka på Upp så flytts kolumnen längre till vänster. Hoppas att detta var vad du sökte!
... Visa mer