2024-04-28
10:06
Hej! Sitter nu med avstämningen och allt är klart förutom ett problem som dök upp, uppskattar all hjälp snabbt! 🙂 Jag har bokfört en inbetalning på fel datum. Köpet är gjort från företagskontot. Köpet är gjort 2023-11-10 och summan har då dragits från bankkontot, men nu när jag stämmer av så är betalningen som gjorts av mig bokförd 2023-10-10. Det har helt enkelt blivit en miss här. För att lösa problemet så var tanken att bara göra en korrigeringsverifikation och sedan skapa en ny verifikation med rätt datum. Detta gjorde jag, ändringen sker på kontona, men inte i kassa och bankhändelser. Hur löser jag detta med kassa och bankhändelser? Någon som har tips? Stort tack på förhand!
... Visa mer
2023-06-06
20:42
Hej! Jag jobbar delvis som bokare inom musikbranschen och har några frågor när det kommer till moms gällande det här. Om jag förmedlar ett uppdrag till en artist så är artistens arvode momsfritt men min del som jag lägger på mot slutkund är inte det enligt skattereglerna. Däremot vill jag inte att kunden ska se hur stort mitt arvode är på fakturan. Denne har heller inget med detta att göra. Någon som vet eller har tips på hur man gör med fakturan här på bästa sätt, i Visma, samt bokför detta? Stort tack på förhand!
... Visa mer
2023-04-16
17:01
Stort tack för svaret och din tid!
... Visa mer
2023-02-19
12:54
Hej!
Jag har köpt en pryl för 16 000 ex moms i december 2022. Prylen blev levererad i januari. Betalningen drogs från företagskontot den 29e december 2022 men på momsunderlaget jag har fått av butiken så är datumet på momsunderolaget satt i januari 2023. Jag bokför enligt kontantmetoden.
Någon som vet hur jag ska gå tillväga här? Enligt kontantmetoden bör jag bokföra kostnaden 2022 men på momsunderlaget står det 2023. Tacksam för hjälp! Om det går tar jag gärna kostnaden på 2022.
... Visa mer
2020-02-24
14:29
Hej! Jag lämnade häromdagen in min momsdeklaration för 2019. Efter det tänkte jag bokföra de sista utbetalningarna för preliminärskatten som jag har gjort varje månad. Råkade av misstag starta ett nytt räkenskapsår för 2020 när jag skulle bokföra en kundfordran över årsskiftet och 2019 låstes någon gång i samband med detta. Har nu låst upp perioden under "inställningar --> räkneskapsår och IB". När jag sedan ska bokföra utbetalningarna kommer en röd ruta upp som säger "Bokföringsdatumet är i en låst period. Du ändrar period under Inställningar/Företagsinställningar." Sedan går jag in i föetagsinställnigar --> bokföringsuppgifter och ändrar till ingen låsning, men då dyker detta upp: "Den valda perioden tillhör ett låst räkenskapsår. Du måste låsa upp räkenskapsåret först under Inställningar - Räkenskapsår." Jag gör som programmet säger men det funkar ändå inte. Vad gör jag för fel? Känner till att låsa upp en period inte är bra, men det är ett måste 🙂 Jag har 60 dagar på mig enligt reglerna efter räkenskapsårets slut, kan det vara så att programmet låser sig själv efter som "normalt" 50 dagar? Redovisar årsvis. Tack på förhand!
... Visa mer
2020-02-20
22:55
1Gilla
Hej! Jag lämnade idag in min momsdeklaration för 2019. Efter det tänkte jag bokföra de sista utbetalningarna för preliminärskatten som jag har gjort varje månad. Råkade av misstag starta ett nytt räkenskapsår för 2020 när jag skulle bokföra en kundfordran över årsskiftet och 2019 låstes någon gång i samband med detta. Har nu låst upp perioden under "inställningar --> räkneskapsår och IB". När jag sedan ska bokföra utbetalningarna kommer en röd ruta upp som säger "Bokföringsdatumet är i en låst period. Du ändrar period under Inställningar/Företagsinställningar." Sedan går jag in i föetagsinställnigar --> bokföringsuppgifter och ändrar till ingen låsning, men då dyker detta upp: "Den valda perioden tillhör ett låst räkenskapsår. Du måste låsa upp räkenskapsåret först under Inställningar - Räkenskapsår." Jag gör som programmet säger men det funkar ändå inte. Vad gör jag för fel? Känner till att låsa upp en period inte är bra, men det är ett måste 🙂 Jag har 60 dagar på mig enligt reglerna efter räkenskapsårets slut, kan det vara så att programmet låser sig själv efter som "normalt" 50 dagar? Redovisar årsvis. Tack på förhand!
... Visa mer
2019-04-16
19:25
1Gilla
Hej! Gick igenom det sista inför deklarationen och upptäckte ett problem. Jag har skickat en faktura i början av 2018 och bokfört den/ inbetalningen bland annat på konto 3051 (försäljning av varor) och vill ändra detta till tjänst dvs konto 3041, då det är en tjänst som har utförts. Hur ändrar jag detta? Inget går att röra när jag klickar på "öppna" Har enskild firma och har inte låst någon period eller liknande. Tack på förhand!
... Visa mer