2024-11-14
08:49
Hej @bellman33
För närvarande finns Svenskt Näringslivs lönestatistik inte tillgänglig i Visma Lön Smart, men vi jobbar hela tiden på nya funktioner och förbättringar för att göra din upplevelse ännu bättre. Som en efterlängtad nyhet kan vi nu erbjuda en smidig koppling direkt till arbetsgivarintyg.nu från Visma Lön Smart!
Dina önskemål och förslag är alltid välkomna, och du hittar funktionen Feedback och förslag längst ner till vänster inne programmet.
Ha en härlig dag!
... Visa mer
2022-12-21
11:35
Hej @bellman33
Jag har testat själv i mitt program och Visma Lön Smart drar rätt skatt, men jag vet att ibland uppstår förvirring gällande skattetabellen. Det är lätt att tror att Skattetabell 32 betyder att det ska dras 32% skatt. Så är det inte, utan 32 är numret på tabellen och all skatt styrs av skattegrundande belopp och inom vilket intervall beloppet hamnar.
Du hittar skattetabellerna på skatteverket.se och där kan du dubbelkolla belopp.
Om jag har missförstått dig fråga eller om du vill att vi felsöker tillsammans med dig i ditt program så är du välkommen att kontakta mina kunniga kollegor på supporten så hjälper vi gärna dig i den kanalen istället.
//Tinna
... Visa mer
2022-02-24
10:55
Hej Bellman33!
I Visma Lön Smart skapas LB-filer som du laddar upp på banken som en löneutbetalning. Formatet som har skapats är korrekt, men filen laddas upp som en leverantörsbetalning eftersom att formatet är en LB-fil. Om felet kvarstår bör du kontrollera att du har ett korrekt avtal hos banken som har stöd för uppladdning av LB-filer.
Återkom gärna om något känns oklart eller om du har några andra funderingar.
Önskar dig en fin dag!
/Tinne
... Visa mer