2022-09-27
13:07
Hej!
Tack för din fråga. Jag rekommenderar dig att kolla detta med Skatteverket hur du skall hantera det och om det är korrekt av leverantören att göra så. Jag skulle säga att det inte låter korrekt då du säger att leverantören är ej momsregistrerad och kan därmed inte redovisa försäljningen i ruta 41 som skall motsvara din redovisning av inköpet sedan med omvänd skattskyldighet i din egna momsrapport.
Det kan också vara bra att dubbelkolla med leverantören om de kanske har momsregistrerat sig nyligen och därför hänvisar till omvänd skattskyldighet. Det bör i sådana fall stå deras momsregistreringsnummer någonstans på fakturan. Om det inte skulle vara rätt så bör du begära en ny faktura av leverantören så att du får rätt underlag i din bokföring.
Ha det fint!
Josefine
... Visa mer
2022-03-28
20:03
3 Gillar
Hej Moms är inte aktuellt och om jag vore som ni skulle jag skriva ett Avräkningsbrev kring övertagandet av semesterskulden och bokföra enligt avräkningsbrevet. Moderbolaget Debet 2920 Debet 2941 Kredit 16XX Avräkning dotterbolag Dotterbolag Kredit 2920 Kredit 2941 Debet 16XX Avräkning Moderbolag Om sedan avräkningsbeloppet ska "betalas" med likvida medel kan endera göras direkt eller vid senare tillfälle. Vänliga hälsningar RoffaK
... Visa mer
2021-08-30
15:10
Hej!
Denna fråga kanske är bäst att du bollar med Skatteverket så allt blir rätt och riktigt. Ser ju att du är påläst om bil- och drivmedelsförmåner och har säkert sett att man nämner gränserna ringa omfattning, det vill säga mindre än 10 ggr eller mindre än 100 mil per år för att undvika förmånsbeskattning.
Men om man sedan kan tvinga de anställda att betala drivmedel själva har jag svårt att svara på och kan inte se att detta regleras någonstans utan det kanske är något ni får avtala mellan företaget och de anställda? Kanske kan din arbetsgivarorganisation fungera som ett stöd?
Är det någon annan forummedlem som har erfarenheter av liknande situation och vill berätta hur ni hanterar det på ert företag så är det mycket uppskattat.
/Tinna
... Visa mer
2017-09-23
17:46
Tack för svar!!
... Visa mer