2022-08-22
09:33
Vi använder resursplaneringsverktyget i Visma Pro och skulle vilja ha en total summering av planerad tid/beläggning för samtliga medarbetare. Nu ser man en summering per medarbetare, men vi skulle vilja ha en summering av allas så man får %-beläggning totalt på hela företaget, dvs genomsnittlig beläggning totalt. Kunde inte hitta någon rapport heller med den funktionen. Går det att få fram på något sätt?
... Visa mer
2022-05-02
11:34
Vi testade detta och alla med totallicensen kan se projekten men vi vill att alla med totallicens även ska kunna planera in tid i resursplaneringen. Nu verkar det bara vara den som är projektledare som kan planera in tid. Vi vill att oavsett om man är projektledare eller inte, ska kunna lägga in och planera tid i projekt när man har totallicensen. Är det möjligt?
... Visa mer
2022-04-06
10:34
Verkar som att enbart den som är projektledare kan planera in tid för medarbetare i sitt projekt i resursplaneringen. Vi skulle vilja att samtliga som har en Total-licens kan lägga in tid i allas projekt oavsett vem som är projektledare. Går det?
Den här frågans innehåll har verifierats och uppdaterats av Visma Spcs 22-06-22
... Visa mer
2020-06-05
14:10
Nu när parkering vid arbetsplatsen inte ska förmånsbeskattas, retroaktivt från april t.om årsskiftet, hur ska detta redovisas? Vi har med det på lönespecifikationen som övrig förmån och skatt beräknas på förmånsbeloppet. Ska detta fortsatt vara med på lönespecifikationen? Än så länge dras det fortsatt skatt baserat på förmånen. Kommer Visma lön (300) uppdateras eller ska förmånen inte tas med på den anställdas lönespecifikation?
... Visa mer