2024-10-29
09:25
Hej @Susanna
Tack för att du kontaktar oss.
Om du vill arbeta med resultatenheter i Visma eEkonomi så finns det vissa inställningar som du behöver göra. Läs mer om det i hjälpavsnittet Lägg till resultatenheter. Toppen att du har kollat så själva SIE-filen ser korrekt ut.
Har du redan gjort alla inställningar enligt hjälpavsnittet, rekommenderar vi att du kontaktar vår support för vidare felsökning.
Välkommen att kontakta supporten.
/Tinna
... Visa mer
2024-10-04
11:19
Hej @Susanna
Välkommen som ny forummedlem.
Vad gäller kundfordringar så bokförs dessa automatiskt på konto 1510 i eEkonomi, medan leverantörsfakturor hamnar på konto 2440. Det finns tyvärr ingen inbyggd funktion för att ändra dessa standardkonton i systemet.
Om du behöver skilja på koncerninterna och externa kundfakturor samt leverantörsfakturor, kan du dock göra manuella ombokningar i din bokföring. Genom att manuellt bokföra om transaktionerna till andra konton kan du skapa en tydligare separation. Observera dock att dessa manuella ombokningar inte påverkar reskontran.
Vi förstår att detta kanske inte helt möter dina behov men det är så VIsma eEkonomi fungerar idag.
Trevlig helg och välkommen tillbaka till forumet framöver.
/Tinna
... Visa mer