2023-12-04
13:20
Hej @Markus1
Tack för att du kontaktar oss.
Jag antar att det är på Startsidan i eEkonomi du menar, i likviditetsprognosen. Här syns alla aktiva kassa och bankkonton du har under Inställningar - Kassa och Bankkonton. Man kan dessvärre inte inaktivera kassakontot i programmet, därför kommer det synas på startsidan även om du inte bokför något på kontot.
Vill du se en förändring är du välkommen att lämna ett önskemål direkt till våra utvecklare av Visma eEkonomi via knappen längst ned på sidopanelen som heter Feedback och förslag. Klickar du på den knappen kommer du till förslagssidan i Visma eEkonomi. Tryck sedan på den gröna knappen Lämna förslag. Du kommer då att länkas vidare till ett formulär där du kan lämna ditt önskemål.
Ha en fin dag
/Tinna
... Visa mer
2021-01-04
11:07
@Fd medlem
Jag skapar ett ärende på detta och mejlar dig så får vi på supporten slå dig en signal när det passar. Det är som sagt svårt att se varför det inte fungerar som det ska hos dig härifrån och därför är det lättare med en direktkontakt så vi kan kika på det tillsammans i ditt eEkonomi.
/My
... Visa mer
2019-01-08
07:20
1Gilla
Lösningen: Under menyn Inställningar -> Företagsinställningar och fliken "Bokföringsuppgifter" skall valet under "Avskrivningsinställningar" vara på månadsvis förstås. Oklart varför detta ändrat sig till "Årsvis". Under Bokföring -> Inventarier klickar man på Inventarien så att den fälls ut, klickar på "statistik" och sedan klickar man på den senaste händelsen (i mitt fall den felaktiga årsavskrivningen per den 31/12-19) och sedan på "Ångra". Det är bara den senaste händelsen som går att ångra. Efter det kunde jag göra avskrivningar månadsvis på nytt igen.
... Visa mer