2022-08-02
08:59
Hej Viktoria1979!
Jag gissar på att din faktura har status Betald eftersom att du lyckades få den bokförd?
I det här fallet får du matcha bankhändelsen mot en Övrig insättning för att få bort den från Kassa- och bankhändelser, där du väljer ett tillfälligt konto, till exempel 2893. Då kommer det att skapas en ny verifikation, som du därefter under Bokföring - Verifikationer skapar en korrigeringsverifikation på den nyskapade verifikationen för att "nolla" den.
Hoppas detta hjälper och annars är du välkommen att slå en signal till supporten så hjälper vi dig vidare i den kanalen.
Önskar dig en fin tisdag!
/Tinne
... Visa mer
2022-08-01
08:49
1Gilla
Ja, det hände mig också. Registrerade delinbetalning på helt fel faktura och från fel bolag. Lyckades backa det och registrera det rätt.
... Visa mer
2022-07-26
13:10
Kul att höra att du fick till det som du ville, snyggt jobbat!
Hoppas att du får en fin sommar 🙂
/Tinne
... Visa mer
2022-05-23
15:49
Hej Viktoria1979!
Jag ser att du även har ställt din fråga i Bokföringsområdet, min duktiga kollega Josefine har svarat dig i den tråden så du hittar ditt svar där!
Varmt välkommen tillbaka till forumet.
/Tinne
... Visa mer