2023-03-17
08:31
Hej Roffa! Funderar ändå på om det blir rätt eftersom: - Bokföringsprogrammet har bokfört arbetsgivardeklarationen enligt kalender 2022-11-12) - I bokföringsprogrammet har jag bokfört inbetalningen som du säger i januari 2023. - På skattekontot är både arbetsgivardeklarationen och inbetalningen bokförda 2023. Alltså diffar skattekontot i bokföringsprogrammet med saldo hos Skatteverket med ovan belopp. Ska jag använda 1790 eller hur ska jag tänka/göra. Vill ju helst att de båda skattekontona ska stämma överens eller tänker jag fel? Tack på förhand (igen)!
... Visa mer
2023-03-16
16:03
Hej! I år (2022) lyckades jag för första gången på 13 år glömma att göra själva inbetalningen kopplad till arbetsgivardeklarationen. Det var givetvis november 2022 och jag fick påminnelse av SkV tidigt januari 2023 och gjorde då också tillhörande inbetalning till skattekontot. Hur bokför jag detta på bästa sätt så det stämmer både 2022 men så småningom även 2023? Tack på förhand!
... Visa mer
2023-02-08
08:33
Hej RoffaK! Tack! Med din hjälp och en natts sömn klarnade det och är nu löst. Ha en fin dag! Erik
... Visa mer
2023-02-07
18:46
Tack, fast mitt problem är just att jag gjort ett antal inbetalningar redan där jag ej delat upp "avbetalningsbeloppet" respektive "abonnemangsavgifterna". De inbetalningar jag bokfört ser ut (ungefär) enligt: 2440 Kredit 1545 2641 Debet 175 6200 Debet 1370 Kan jag boka om/dela upp de redan betalda/bokförda "1370 beloppen" så att även avbetalningsdelen med moms framgår och att årsbokslutet stämmer utan att behöva korrigera i redan gjorda verifikationer vore det toppen? Vänliga hälsningar, Erik
... Visa mer
2023-02-07
16:50
Tack, nu har jag förklarat problemet lite utförligare i forumet.
... Visa mer
2023-02-07
16:08
Hej! Finns någon som kan hjälpa mig att rätta till momsen vid ett avbetalningsköp? Jag har fått en samlingsfaktura avseende momsen för hela 24 månadersperioden som avser hårdvara vilket företaget köpets gjorts av även redovisat till Skatteverket. Min tanke när jag såg samlingsfakturan var att göra en sammanställande verifikation vid årslutet. Nu när jag börjat fundera inser jag att jag kanske gjort bort mig....eller finns det något sätt att göra detta på med hjälp av en verifikation? Total belopp för hårdvara ex. moms: 16.800 och moms därmed 4.200. (24 månader) Problemet ligger i att jag under året gjort ett antal inbetalningar till företaget där del har varit abonnemangskostnader m.m. men även del utgjorts av ovan nämnda avbetalningsköp. Momsen för avbetalningsdelen är ej redovisad i samband med varje delbetalning vilket jag försöker finna en lösning på. Vid varje inbetalning har följande bokföring gjort: 2440K, 2641D, 6200D(tele) Min första tanke var att skapa ett fordranskonto typ 2350 där jag bokför hela kostnaden samt momsen för 24 månadersperioden och sedan räknar av allteftersom. Under 2022 har jag betalat in 6985,42:- Hur kan jag bokföra detta för att allt till slut ska stämma vid årslut? Tack på förhand till någon somna hjälpa!
... Visa mer