2025-02-07
12:42
Hej @Helahl
Tack för din fråga.
Efter att du har skickat in arbetsgivardeklarationen (AGI) till Skatteverket och betalat in summan till ditt skattekonto, behöver du matcha den händelsen från skattekontot mot AGI-konteringarna som skapats i
programmet.
Se till att du har följt stegen i vårt användartips: Matcha arbetsgivardeklarationen från Visma Lön Smart och Lön Direkt i Visma eEkonomi. Där finns en steg-för-steg-guide som kan hjälpa dig att säkerställa att allt är korrekt matchat.
Om du fortfarande har problem, rekommenderar jag att du kontaktar vår support för ytterligare hjälp
Trevlig helg!
... Visa mer
2024-01-26
09:10
Hej @tsnilsen
Tack för att du kontaktar oss.
Det låter som om du är inne på själva verifikationen men det ska du inte vara utan du ska vara under Kassa- och bankhändelser.
Om du har råkat betala en autogirofaktura på 1000 kronor manuellt och nu har din leverantör återbetalat beloppet till dig kan du göra så här:
Gå in under Kassa- och bankhändelser tryck på knappen Ny bankhändelse. Fyll i datum och belopp 1000. Klicka på Lägg till följt av Matcha.
Välj Övrig insättning som bokföringshändelse och Egen kontering. Plocka upp de bokföringskonton du vill använda för insättningen, fyll i beskrivning och belopp och avsluta med att klicka på Bokför.
Nu är återbetalningen från din leverantör bokförd.
För att bokföra den manuella utbetalningen som du gjorde av misstag gör du så här:
Gå in under Kassa- och bankhändelser tryck på knappen Ny bankhändelse. Fyll i datum och beloppet -1000. Klicka på Lägg till följt av Matcha.
Välj Övrigt uttag som bokföringshändelse och Egen kontering. Plocka upp de bokföringskonton du vill använda för uttaget, fyll i beskrivning och belopp och avsluta med att klicka på Bokför.
I mitt tidigare svar skrev jag att man kan använda ett obs-konto. I och med att du gör lika stort ett uttag som insättning så spelar det inte så stor roll vilket konto du väljer.
Hoppas detta var mer tydligt och annars är du varmt välkommen att kontakta supporten så visar vi gärna i ditt program.
Trevlig helg och välkommen tillbaka till forumet framöver.
/Tinna
... Visa mer
2024-01-05
11:58
Tack, det löste problemet! Med vänlig hälsning, Helene
... Visa mer