
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hur bokför jag intern konferens
Hej,
Vi har haft en egen konferens/workshop för en grupp i vårt nätverk.
Jag undrar lite hur jag ska bokföra denna? På fakturan står endast "Konferenspaket".
Är det representation eller något annat? Sett i vissa trådar att konto 7610 Utbildning nämns, men är det verkligen rätt?
Är inte momspliktiga, så den aspekten är oviktig i sammanhanget.

- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hej,
"En konferens måste innehålla minst 6 tim per dag och 30tim/vecka, och det måste finnas ett program, och deltagarna måste ha nytta av utbildningen som ges#
Är detta uppfyllt så blir det ingen förmånsbeskattning för de anställda. Sedan får du använda det konto som avser syftet med konferensen. 7610 - utbildning funkar bra, avseende utgifter externa konferenser/seminarier/kongresser. (Och du har ju fått faktura vilket blir extern utgift)
Hade det däremot varit i egna lokaler, teknisk utrustning, personalkostnad så får det gå på resp. konto vad det avser. Hade det istället varit en utställning el. mässa kan man använda konto 5940.
//Marie
