2023-02-22
14:18
Hej, Jag äger ett AB och deltog i Näringslivsgalan i grannkommunen. Var där för att träffa andra företagare, nätverka under roliga omständigheter. Fick faktura från festens arrangör och tänkte boka den som marknadsförings kostnad? Eller vad tycker ni? I denna kostnad ingår mat, 2 glas vin och uppträdande. Jag bodde en natt på hotell. Vill tillägga att hotellet ligger 4 mil från min bostad (om det har någon betydelse). Parkeringskostnad tillkommer. Jag använde min egen bil till att delta i festen. Kan jag ta milersättning för det? Kan någon hjälpa mig att boka dessa kostnader rätt?
... Visa mer
2023-02-02
12:54
Hej,
Visma hade enbart konto långsiktiga lån 2399 och då använde jag detta konto nän jag bokförde lån jag gjorde till mitt företag. När jag nu gör deklarationen så frågar de om något är bokför på kto 2393. Det är inte det i bokföringen men om jag skiver i saldo från kto 2399 blir där väldigt mkt fel?
MVH
Margareta
... Visa mer
2023-01-14
14:33
Hej, skulle någon hjälpa mig med rätt kontering av två kostnadsposter avseende 2022 men som betalades ut i januari 2023. Använder kontantmetoden.
Räntekostnad för ett lån och sista betalningen av skatt. Hur gör jag för att även dessa kostnader skulle belasta 2022?
Tack på förhand
... Visa mer