
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Årsredovisning - digital inlämning
Vi har gjort klart vår årsredovisning "manuellt" (ej i Visma). Vi vill nu lämna in den digitalt till Bolagsverket, om jag förstår rätt måste man göra detta via en programvara som stöder digital inlämning, något som Visma har enligt Bolagsverkets hemsida.
Hur gör man detta med en "egenproducerad årsredovisning ?

- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hej @Fd medlem !
Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning är ett tillval till Visma eEkonomi där aktiebolag bland annat kan skicka in deklarationen elektroniskt till Skatteverket och även upprätta företagets årsredovisning enligt K2 och skicka den till Bolagsverket.
Du kan köpa Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning inne i programmet via Appar och tillval i huvudmenyn till vänster - och sedan via Visa alla tillval.
Eftersom du redan har gjort årsredovisningen “manuellt” och inte i programmet behöver du dock göra om hela årsredovisningen på nytt för att du ska kunna skicka in den digital till Bolagsverket via Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning. Det finns ingen smidigare lösning än så som jag kan se här tyvärr.
Så i ditt fall kanske den snabbaste lösningen denna gång är att inte lämna in den digitalt utan på papper istället (om inte tiden finns till att göra om den inne i programmet igen såklart).
Lycka till med din årsredovisning, önskar dig en fortsatt fin dag!
Mvh Amanda 🙂
