Hej,
För tillfället har jag 3st förfallna fakturor som ej blivit betalda efter att inkassokrav skickats ut och nu står det "Lång Tid" efter dem.
Vad innebär det?
Läste att det skickas ut påminnelse 3-4 gånger per år efter beslut om att ej skicka till KFM. Varför skickas de inte till KFM?
Misstänker att jag kan glömma dessa pengar om kunderna fortsätter att vägra betala?
Löst! Gå till lösning.
Hej @martindftb
I hjälpavsnittet Visma Påminnelse Direkt hittade jag följande:
Vad betyder förkortningarna på mina pågående ärenden i Påminnelse Direkt?
Lång tid = Ärendet ligger på efterbevakning och påminnelse skickas till gäldenären 3-4 gånger per år, när bedömningen att inte skicka ärendet till Kronofogden är gjord.
Mer info om detta än så har jag dessvärre inte att dela med mig av här i forumet.
Ha en fortsatt fin dag!
Hej,
Den informationen hittade jag också, därav jag la en tråd här för att få vidare hjälp.
Vem ska jag kontakta för att få mer svar på min fråga?
Hej igen @Martin på Dftb Profil o Reklam
När du loggar in i Visma Påminnelse Direkt kan du följa din ärendestatus från det att den förfallna fakturan hämtats till det att ärendet avslutats.
Men som i detta fallet när du har mer specifika frågor om dina ärenden så kan du skicka ett mejl till Visma Amili: kundreskontra.collectors@visma.com så hjälper de dig.
Ha det fint!
Copyright 2025 Visma Spcs. All rights reserved.