- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Starta bokföra Etsy sales
Hejsan !
Jag är helt ny med Visma eEkonomi och jag försöker komma på hur man bokför Etsy sales. Som jag har förstått och pratat med Skatteverket hanterar jag med ett amerikansk företag, som ger mig min del av pengar varje vecka (man kan också välja själv varje månad, m.m).
Jag vill bokföra detta genom att importera Etsys csv-filen i bankhändelserna (Cash and bank) men det inte går att upload den eftersom det står den följande fel meddelande :
"The file does not contain any transactions. Please check that you have uploaded the correct file and try again."
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hej @itsemilie!
När du importerar CSV-filer under Kassa- och bankhändelser behöver filen vara korrekt uppställd för att programmet ska kunna tolka innehållet. Hur CSV-filen ska vara uppställd hittar du i hjälpavsnittet Importera kontoutdrag under fliken Att spara data i CSV-format. Kika igenom det och jämför med filen från Etsy och se om det hjälper dig.
Önskar dig en fortsatt fin fredag och en härlig helg!
/Tinne
