- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
I vilken ordning?
Hej,
Jag ska göra bokslut för vår förening och blir inte klok på i vilken ordning jag ska göra olika aktiviteter:
Ska jag göra bokslutet först och sedan ordna med momsredovisningen och bokföra in/ut från Skatteverket på 2024 eller ska momsredovisningen in i bokslutet för 2023?
Jag såg att det finns filmer för momsredovisningen, vilken ska jag välja att titta på? Enskild firma eller aktiebolag? Vi är ju en ekonomisk förening med beslut om momsredovisning från 1/1 2023
/mvh Elisabeth
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hej
Momsredovisningen skall du göra innan du skickar in bokslutet. När man gör momsredovisningen skapas det en verifikation i 2023 som nollställer de löpande momskontona man använder dagligen och som lägger över skillnaden mellan dem dvs det man skall betala in eller få återbetalt på ett samlingkonto för moms
Momsredovisningen fungerar på samma sätt oavsett bolagsform men skulle välja den som berör aktiebolag då en ekonomisk förening är mest lik ett aktiebolag.
Önskar dig en fortsatt fin dag
Joachim
