Mina produkter

Logga in för att följa kategorier och för att få genvägar i denna meny
avbryt
Visar resultat för 
Visa  endast  | Sök istället efter 
Menade du: 

Uppsägning av Visa eEkonomi

Hej,

Jag har en enskild firma som startades maj 2024 och som kommer att läggas lite på is då jag har fått en anställning. Jag har haft en affärshändelse under 2025 och och det innebär ju att jag kommer behöva både deklarera och skicka in momsredovisning nästa år. Jag kommer inte att ha några fler affärshändelser under året så länge jag har kvar anställningen.

 

Kan jag säga upp mitt Visma konto redan nu? Alla affärshändelser för år 2024 och 2025 har har bokförts förutom momsredovisningarna. Kommer jag kunna komma åt exakt allt jag kan tänkas behöva för deklarationen och momsredovisningen både i år och nästa år? Under sidan om uppsägning av abonnemang på Vismas hemsida står det inget om just momsdeklarationen så jag vill bara dubbelkolla.

 

Är det något annat som jag har missat som jag måste tänka på?

 

Tack i förhand!

//Anton

 

 

5 SVAR 5
Joachim E
MODERATOR

Hej

Du kan säga upp tjänsten redan nu om du vill. Du har ett avtal fram till 2025-04-30 så först då det kommer avslutas.

Efter det kommer du ha tillgång till en läsversion av systemet.

https://support.vismaspcs.se/visma-eekonomi-smart/sv-se/content/online-help/general-terminating-subs...

/Joachim

Tack för snabbt svar Joachim!

 

Eftersom förra året var mitt första räkenskapsår så har jag inte 100% koll på hur det fungerar med årsbokslut osv i programmet. Behöver jag göra något sånt innan jag säger upp tjänsten? Eller kan jag även göra det efter? Jag har som sagt inte gjort något i programmet som visar att mitt nya räkenskapsår tekniskt sett redan är färdigt. Jag vill ju ha allt färdigt redan nu för deklarationen nästa år.

Hej

Du behöver göra klart allt som skall bokföras innan du skall deklarera sedan vad det innebär för just dig är inget jag kan svara på då jag ej har insikt i din verksamhet.
 

men det kan t e x vara lager, omföring av eget kapital. årets resultat mm

/Joachim

I min verksamhet har jag endast utfört tjänster, inget annat. Efter att jag har läst på lite så tror jag att jag har gjort klart räkenskapsåret 2024. Jag har bokfört momsdeklarationen (inte skickat in den), bokfört årets resultat med en manuell verifikation på 2024/12/31, och sedan gjort en omföring av kapital med en manuell verifikation på 2025/01/01 så att allt från konto 2012, 2013, 2018 och 2019 ligger på 2010. Är det något mer som måste göras för 2024 förutom årsbokslut eller är det färdigt där? Och sedan då göra samma sak för 2025 till nästa års deklaration.

 

Som sagt är det första gången jag gör detta så jag tackar enormt för all hjälp jag har fått och kan få så inget blir knas. 🙂

Hej

Det går inte att svara på från mitt håll om det är något mer då det varierar från företag till företag vad som krävs. Men rent generellt låter det som du är klar med det du har gjort.

/Joachim