- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Anställds skuld för företaget
Hej,
Jag har en situation: en anställd slutade som hade en skuld för företaget. Företaget bestämde att de inte skulle kräva in de pengarna så kunds ekonomi har bara bokat bort den skulden mot övriga personalkostnader.
Hur behöver jag hantera denna skuld i Visma 600 att skulden inte kommer nästa månad i lönekörningen?
Kan jag bara markera i Visma 600 att denna anställd har slutat och slutlön är utbetald?(avaktivera)
Tack!
- Välj din produkt:
-
Lön 600
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hej @Rasa Bak!
I den här situationen kan du gå tillväga på två olika sätt. I och med att ni redan har korrigerat bokföringen kan ni lägga in den anställde som "Har slutat" och att slutlön är utbetald. Då kommer den anställde inte med på några listor m.m i löneprogrammet. Ska den anställde inte anställas på nytt tänker jag att den här lösningen smidigast.
Du kan också boka bort skulden genom att plocka upp den anställde på en ny lönekörning och boka bort skulden med 9330, det blir då som att "efterskänka" skulden. Du väljer själv vad du tycker känns lättast att göra, men båda sätten fungerar fint.
Återkom gärna om du har några fler funderingar.
Önskar dig en fortsatt fin onsdag!
/Tinne
