Hej!
Vi använder Visma Lön 600 och enligt Byggnads avtal så ska vi räkna arbetstidsförkortning (atk) med 40 tim/år. När vi ställer in detta i programmet så får vi ut atk:n men i avtalet står även att övertiden ska räknas in i underlaget för atk:n.
Om vi bockar i "Arbetstidsförkortning, timmar per år" på löneart Övertid flik 2 så drar formeln för uträkning av atk:n bort övertiden och i hela dagar men vi vill ju att den ska lägga till övertiden i timmar (sällan någon jobbar övertid hela dagar).
Vi har alltså tagit ut listor på övertiden och räknat fram antal dagar manuellt och sedan lagt till detta manuellt i formeln för varje anställd. Tidsödande!
Har vi missat något eller hur gör ni andra som har avtal Byggnads?
Hej @humlan600
Tack för din fråga angående arbetstidsförkortning (ATK) enligt Byggnads avtal och inställningar i Visma Lön 600.
För att hantera ATK och inkludera övertid i beräkningen på ett korrekt sätt, är det viktigt att ställa in lönearterna enligt de specifika avtalen. Då vi endast kan dela med oss av generell information här i forumet, rekommenderar jag starkt att du tar kontakt med vår support eller bokar en tid med en av våra lönespecialister för att få hjälp med era specifika inställningar.
För att boka en tid med en lönespecialist, klicka på länken nedan:
Boka tid lönespecialist
Om vi har någon annan användare som arbetar har Byggnads avtal och har hittat en effektiv lösning för att inkludera övertid i underlaget för ATK:n i Visma Lön 600, hoppa gärna in i tråden och dela med er av era erfarenheter och tips!
/Tinna
Hej!
Vi har redan varit i kontakt med supporten och fick svaret att inte bocka i "Arbetstidsförkortning, timmar per år" på löneart Övertid flik 2. Så för att få med övertiden i atk:n så måste vi räkna det manuellt. Känns krångligt och tidsödande.
Vet inte hur många av era användare som använder Byggnads avtal men hade hoppats att det skulle finnas stöd för atk:n enligt detta avtal. Kanske ska lägga detta som ett förslag?
Hej @humlan600
Bra att du har kollat upp det så vi inte missar något.
Det går självklart fint att lägga som ett förslag till våra utvecklare av Visma Lön. Du gör det inne i löneprogrammet via Förbättringsförslag.
Ha en fortsatt fin dag!
Copyright 2025 Visma Spcs. All rights reserved.