2024-08-22
08:29
Hej @BooABja!
Det du kan göra är att delmatcha lönebesked. Det du gör då är att matcha den större summan mot lönebeskedet och bokför det. Det som kommer ske då är att det kommer finns ett "restbelopp" kvar på lönekörningen. Det beloppet bör motsvara den bankhändelsen på det resterande mindre beloppet som du har kvar. Då väljer du sedan att matcha det beloppet mot samma lönekörning som tidigare.
Ha det fint!
// Anton
... Visa mer
2024-04-11
10:53
Härligt! Ja ibland är man lite blind men då får vi hjälpas åt.
Hoppas du får ihop det och annars är du alltid välkommen att återkomma.
/Tinna
... Visa mer
2024-02-16
14:06
Hej Ta en titt i de bifogade länkarna det är så automatiskt det går att få det. Det kräver dock att du har skapat kopplingen till skattekontot och importerat en SKV fil från skatteverket. Matcha skattekonto mot arbetsgivardeklarationen. Aktivera koppling till skattekontot /Joachim
... Visa mer
2023-05-26
08:53
Hej @BooABja! Tack för din feedback. Som min kollega nämnde tidigare går det inte att ställa in SEK på svenska fakturor i eEkonomi. Om det inte är ett problem att fakturan och eventuella mejl från programmet blir på engelska, så är din lösning klockren. Tack för att du delar med dig av din lösning här i forumet – det är värdefullt för alla.
Ha en härlig fredag och en trevlig helg när det är dags!
/Ebba
... Visa mer
2022-10-31
08:29
Hej igen!
Jag tror att mina kollegor har hört av sig till dig gällande pilotfas för en ny funktion där du har möjlighet att registrera en förenklad anställd. Då slipper du lägga upp schema och avtal mm.
Om du är med som pilot har du möjlighet att testa funktionen redan nu och behöver alltså inte fylla i riktigt så många uppgifter som krävs på en "vanlig" anställd.
I annat fall registrerar du den anställde med till exempel Ej schemalagd arbetstid och ett av standardavtalen. För att betala ut lönen kan du använda lönearten 1171 Arvode.
... Visa mer
2022-04-22
13:04
Först måste du lägga till händelsen under Kassa- och bankhändelser likt du påbörjat på bilden.
Hur du skapar upp en bankhändelse manuellt kan du läsa i vår skrivna hjälp. Där finns även information hur man går tillväga för att matcha en händelse.
Skulle du fastna på vägen är du välkommen att kontakta supporten på 0470-706200 så hjälper vi dig.
/Malin
... Visa mer
2022-03-24
13:29
Hej!
Under Inställningar - Löneinställningar - Bokföring finns möjlighet att justera konto för exempelvis arbetsgivaravgift. På fliken Lönearter inne i Löneinställningarna kan du klicka på en löneart och sedan byta bokföringskonto för att få ett annat som standard när lönearten används.
/Malin
... Visa mer