2024-03-14
10:01
Hej Du kan under Bokföring > Verifikationer klicka på raden med fakturan och skapa en korrigeringsverifikation. 1. Klicka på raden med fakturan och välj sedan redigera.
2. När konteringen öppnar sig så kan du via knappen åtgärder skapa en korrigeringsverifikation.
3. Markera de konton som skall justeras (Kostnadskontot i ditt fall) och fyll sedan på med den korrekta konteringen inkl moms. Tryck sedan på bokför. Önskar dig en fortsatt fin dag /Joachim
... Visa mer
2023-07-04
16:16
Hej Menar du att de inbetalningar som kom in i Juni bokförts som försäljning med moms? Vilket datum blev försäljningen av bolaget genomfört? Allt som bokförts innan det skall bokföras som vanlig försäljning. Allt efter det datumet behöver ni justera så det bokförs som ett förskott då det då i praktiken inte är era pengar utan de enbart skall vidare till den nya ägaren som då redovisar försäljningen och momsen i sin bokföring. Ha en fin dag Joachim
... Visa mer
2023-07-03
14:57
Vi har sålt vår rörelse, inkråmsförsäljning. Så nu undrar vi följande: Köparen skall ha pengar av oss. Det är förskottsbetalningar som vi fått betalat till oss av våra kunder under slutet av juni och en betalning 1 juli. Betalningarna är inkl.moms. Dessa pengar hör till köparen. Hur skall vi bokföra detta?
... Visa mer
2023-02-10
12:34
1Gilla
Hej @Elvira2
Hej! Tack för att du hör av dig till oss i forumet. Det går inte att styra hur detta fungerar men det bör inte bli något problem förutom om du syftar på att verifikationslistan inte följer både nummerordning och datumordning.
I hjälpavsnittet Zettle by PayPal kan du läsa om att transaktionerna från din Zettle-försäljning förs över till Visma eEkonomi Smart och bokförs dagligen. Observera att transaktionsavgifterna förs över med tre dagars fördröjning. Avgifterna bokförs dock alltid på det datum då transaktionen genomfördes.
Upplever du att detta inte stämmer eller om du vill att vi kikar på hur det ser ut är du varmt välkommen att kontakta supporten så ska vi felsöka tillsammans med dig.
Trevlig helg! //Tinna
... Visa mer
2022-03-09
13:02
Hej Elvira2!
Lönemodulen i Visma eEkonomi har inte stöd för detta, utan måste hanteras manuellt eftersom det inte finns någon löneart för utdelning i lönemodulen.
I tråden Få in utdelning på kontrolluppgift i AB har vi beskrivit hur hanterar detta manuellt. Nedan har jag skrivit en kort sammanfattning, men gå gärna in och läs i tråden för att se vad min kollega har skrivit om detta tidigare.
Du använder lönearten Tillägg före skatt, tabellskatt för själva aktieutdelningen, där du förslagsvis kan komplettera med att lägga till en textrad och hänvisa till att det avser aktieutdelning. För att lönebeskedet ska få korrekt skatt så använder du lönearten Extra skatt. Vill du minska skatten kan du använda Extra skatt och i belopprutan fyller du i ex. +5000 för att minska skatten på lönebeskedet med 5000kr. Om du inte fyller i plustecknet kommer programmet alltså skatta ytterliggare 5000kr, vilket blir fel.
Återkom gärna om det dyker upp några funderingar och varmt välkommen tillbaka till forumet.
/Tinne
... Visa mer