2025-03-18
07:49
1Gilla
Tack, då gör jag så!
... Visa mer
2024-11-14
09:02
Hej @Frida Nilsson1
Jag tänker att börjar med att du följer instruktionen Avsluta samarbete för en tjänst. Misstänker att du redan har avverkat punkterna 1 - 7 men prova även lösningen som står under dessa: Om du får ett felmeddelande som informerar om att huvudkontakt saknas för kundnumret när du försöker avsluta ett samarbete, löser du detta genom att ställa in en ny Huvudkontakt. Gå till Mina tjänster, ändra till kundens företag och välj Användare och tjänster. Ändra användarens roll genom att välja pennan och därefter Administratör. Slutligen, välj denna användare som Huvudkontakt. Skulle din kund inte finnas med i listan över användare, måste du först skapa en ny användare.
Hjälper inte detta så slår du en signal till oss så löser vi det tillsammans.
Välkommen att kontakta supporten.
/Tinna
... Visa mer
2024-09-13
08:34
Hej, Tack för snabb återkoppling. Ska se om jag lyckas få till detta inför nästa lönekörning 🙂
... Visa mer
2024-04-05
10:20
1Gilla
Tack, då gör jag så. Önskar dig en trevlig helg 🙂
... Visa mer
2024-03-11
09:49
Hej @Frida Nilsson1
Tack för att du skriver till oss.
Som jag ser det så behöver du ha någon form av speciallösning och därför tror jag att du kommer att behöva ta kontakt med en lönespecialister som får hjälpa dig att avgöra hur du arbetar smartast med arbetstidsförkortningen i ert fall.
Våra lönespecialister har mycket erfarenhet och hjälper gärna till med allt från stöd i lönearbetet, frågor av löneadministrativ karaktär och anpassad hjälp för det specifika företaget. Här kan du Boka tid med en lönespecialist
Ha en fin dag
/Tinna
... Visa mer
2024-02-07
13:09
Hej @Frida Nilsson1
Tack för att du kontaktar oss.
Så bra att du ändrar så de inte har timlön med inbakad semesterersättning.
Först behöver du tömma den ackumulerade semesterskulden och det gör du genom att använda snabbvalet Semester, ersättning inne på lönekörningen. I mitt exempel genereras då lönearten 9103. Gå sedan längst ut till höger på löneartsraden där kan du bocka ur rutan "skriv ut" om du inte vill visa korrigeringen.
Sedan gör du en korrigering av hela beloppet genom att använda löneart 3232 med minustecken direkt inne på lönebeskedet. Du kommer få en upplysning som säger att lönearten är tänkt att användas för positiva tal men den upplysning kan du klicka ok på. Glöm inte bocka ur rutan "skriv ut" om du inte vill visa korrigeringen.
I mitt exempel skulle den anställda ha lite semesterersättning och den la jag in manuellt med löneart 3232 precis som vanlig (utan minustecken framför beloppet). Här behöll jag bocken för skriv ut då den ska visas på lönebeskedet.
Kika gärna i hjälpavsnittet Byt semestervillkor - ett riktigt bra dokument även om det inte svarar just på din korrigeringsfråga 🙂
Hoppas mitt svar hjälper dig och annars återkom så hjälps vi åt.
/Tinna
... Visa mer
2024-02-05
15:08
Hej @Frida Nilsson1!
Tack för att du skriver till oss i forumet.
Jag har full respekt och förståelse för att du tycker att det är mycket att hålla koll på. Vi har dividerat fram och tillbaka för att undersöka om det finns någon befintlig rapport i programmet som tar med större delen av de parametrar du behöver ha med dig. Det vi har landat i är att det kommer krävas två listor/utskrifter för att få med dina viktigaste parametrar.
I Lön 600 kan du skapa egna utskrifter antingen helt från grunden eller genom att utgå från befintliga utskrifter i programmet som du gör urval på. Det är lite klurigt och ingår inte i supportavtalet med oss men jag vill gärna försöka hjälpa dig en bit på vägen. Till din hjälp har du avsnittet Egna utskrifter som jag hoppas kunna hjälpa dig.
Du skapar en egen utskrift genom att gå in under Utskrifter och spårning - Skapa egna utskrifter - Klicka på knappen Ny och utgå från den befintliga utskriften Löner i en period så kan du där lägga till fältet arbetsgivaravgift, preliminär på lönebeskedet. Då får du med dig förnamn, efternamn, brutto, netto och skatt.
För att få summan av varje löneart så rekommenderar jag den färdiga utskriften Lönehistorik, summerad. Till bonusfrågan så är semesterskuldlistan den utskrift som du kommer ha mest nytta av .
Samtliga dessa utskrifter kan du välja att skriva ut till Excel om du vill.
Hoppas detta hjälper dig och att du får en fortsatt fin eftermiddag.
/Tinna
... Visa mer
2024-01-10
09:32
1Gilla
Hej Du har helt rätt. Efter samtal med skatteverket så bekräftade dem att man kan inte betala ut friskvård året efter så att säga. underlag för friskvård måste komma in senast i början av december så det hinner gå med i december månads lönekörning. Det anses annars förverkat.
... Visa mer
2022-07-07
15:40
Hej Johanna!
Som min kollega Tinna skriver ovan så har vi i dagsläget ingen hantering av expertskatt i programmet, men vi har försökt att hitta en annan lösning för dig som du kan använda dig av.
På lönebeskedet så kan du lägga upp följande:
- En löneart som inte är grundande för arbetsgivaravgifter som du kodar med fältkod 035 - En löneart för resterande månadslön - En löneart för manuellt framräknad preliminärskatt med beräkningsformel 0,3*LöneartBelopp(11002)
Då skulle det kunna se ut som nedan:
Ett annat alternativ är att manuellt räkna fram preliminärskatten varje gång, om det finns fler lönearter som är skattegrundande. Sedan får du ställa in de lönearter som är semestergrundande och påverkar att arbetsgivaravgiften blir rätt.
Jag hoppas att detta kunde hjälpa dig vidare, återkom gärna om något känns oklart.
Önskar dig en fin torsdag!
/Tinne
... Visa mer
2022-02-18
08:25
1Gilla
Hej Tinna! Tack så mycket för dina svar. Jag kommer göra som du säger, låta sysselsättningsgrad och lönen vara som de är och använda mig av kalendariet. Det visar ju, precis som du säger, en rättvis bild av verkligheten. Tack igen och trevlig helg! 😀
... Visa mer