- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Periodisering per kvartal?
Hej
Vi har fått en faktura som avser perioden okt-2024 tom mars-2025.
Hur gör jag för att periodisera kostnaden per kvartal dvs kvartal4 för 2024 (okt tom dec) samt kvartal 1 för 2025 (jan tom mars)?
Hittar ingen inställning för detta och enda valet som finns är per månad, vilket jag inte vill ska hända. Halva kostnaden ska med sitt hela belopp belasta oktober och andra halvan av fakturan belasta 2025 med halva beloppet i januari.
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hej @Stugangen
Tack för att du kontaktar oss.
I Visma eEkonomi har vi idag endast stöd för periodisering månadsvis, så tyvärr kan vi inte erbjuda det du efterfrågar. När det gäller hur du ska hantera det istället, blir det manuell hantering i bokföringen.
Om du behöver hjälp med hur du kan bokföra periodisering är du välkommen att ställa din fråga i forumets område för bokföringsfrågor så hjälper vi gärna till.
Ha en fortsatt fin dag.
/Tinna
