- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Visma bankkort
Hej!
Jag har fixat ett Visma bankkort till mina tjejer så de kan handla.
Innan bankkopplingen gick in hann jag bokföra överföringen till bankkortet ifrån företagskontot nu funkar inte det hur gör man då??
Den ligger som en händelse under bank händelser och jag kan inte bokföra den på konto 1949 får svar att det finns baknkoppling så det funkar inte.
Hur gör man då???
Tack på förhand
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hej @Tess75
Tack för att du hör av dig till oss.
Antingen så går du in under Kassa- och bankhändelser - välj ditt Företagskonto och skapa upp en bankhändelse på uttaget från kontot 1930. Sedan Matchar du - Välj Överföring mellan egna bankkonton och välj upp Visma Spcs-kortet samt transaktionen som ligger där omatchad.
Eller så går du in under Kassa- och bankhändelser för insättning på Spcs-kortet och väljer Matcha - Övrig insättning - Egen kontering och väljer Företagskontot 1930.
Om du slår supporten en signal så visar dig gärna i ditt program vilket kan vara skönt så här första gången.
/Tinna
