- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Bokföra dagskassa
Har en fråga och undrar om någon kan hjälpa mig!
om vi säger att jag gjorde en försäljning den 17:e aug men glömde slå ut kassan (nolla dagskassa) och gjorde en annan försäljning den 20:e aug. Därefter nollade jag kassan. Hur ska det bokföras? Ska allt bokföra på en och samma dag den 20:e eller ska jag dela upp det ?
Med vänlig hälsning,
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hej
Då bokföring och kassaregisterlagen säger att kontantförsäljning (Kort Swish och kontanter) skall bokföras samma dag eller senast dagen efter så bör det delas upp så du bokför en dagskassa med datum den 17/8 och en med datum 20/8.
Om det är svårt att dela upp/identifiera vad som hör till vilken dag så går det att i undantagsfall lägga in hela summeringen från 17:e och 20:e som en kontering. Båda datumen tillhör ju samma månad så de påverkar inte olika momsperioder t ex. Rekommendationen är dock fortfarande att göra en fördelning på de två olika datumen om möjligt.
Önskar dig en fortsatt fin dag
Joachim
