Mina produkter

Logga in för att följa kategorier och för att få genvägar i denna meny
avbryt
Visar resultat för 
Visa  endast  | Sök istället efter 
Menade du: 

William Larsson
NY MEDLEM

Bokföring av Kurser

Hej jag har drivet e-handel i from av dropshipping och har köp kurser för att lära mig det. kursenerna är ifrån The real World och Digital Lanchpad och dropshipping Sverige, går det att bokföra dessa kurser?

1 SVAR 1
Pamela J
MODERATOR

Hej!

 

Enligt Skatteverket gäller följande:

"Du kan få avdrag för dina utgifter om utbildningen

  • har ett samband med den verksamhet som du redan bedriver och
  • den medför att din verksamhet har nytta av dina nya kunskaper.

Du får inte avdrag för en utbildning som utökar din verksamhet eller som är en förutsättning för att kunna starta en verksamhet".

 

Så troligtvis får du ta upp kostnaden för kurserna i ditt företag men det kan alltid vara bra att dubbelkolla med Skatteverket om man är osäker. 

Här nedan kan du se hur utbildning/kurser bokförs beroende på om du har en EF eller ett AB:

https://forum.vismaspcs.se/t5/Tips-om-bokforing/Bokfora-utbildning-med-konteringsexempel/ta-p/212331 

 

Tänk på att särskilda regler för moms gäller för inköp från andra länder. Mer om det kan du läsa här:

https://forum.vismaspcs.se/t5/Tips-om-bokforing/Inkop-av-tjanster-och-varor-inom-och-utanfor-EU/ta-p... 

 

Önskar dig en fin dag! 

Pamela