
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Bokföring av särskild löneskatt
Vi har precis startat ett aktiebolag har betalt in premie för tjänstepension till Avanza. Fakturan till Avanza har jag lagt upp som en leverantörsfaktura. Efter att betalningen gjordes har följande verifikation skapats.
7412 - Premier för individuella pensionsförsäkringar - DEBET 4000 kr
1930 - Företagskonto/checkkonto/affärskonto - KREDIT 4000 kr
Nu behöver jag bokföra särskild löneskatt. Måste detta bokföras på samma verifikation ovan eller kan jag skapa en ny verifikation? Om det skall bokföras på samma blir det bökigt eftersom den första måste korrigeras.
7533 - Särskild löneskatt på pensionskostnader - DEBET 970,4 kr
2514 - Beräknad särskild löneskatt på pensionskostnader - KREDIT 970,4 kr
Löst! Gå till lösning.
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Du kan göra den bokningen i efterhand i samband med att du avslutar månaden.
Själv bokar jag upp det samtidigt som man bokför fakturan. Vet inte hur ditt system fungerar, men du kanske kan skapa en konteringsmall som beräknar och bokför löneskatten med automatik. Att det inte blev så på första fakturan har ingen betydelse, du får ju med kostnaden även om du bokar det manuellt i efterhand.
