Mina produkter

Logga in för att följa kategorier och för att få genvägar i denna meny
avbryt
Visar resultat för 
Visa  endast  | Sök istället efter 
Menade du: 

QualiByte
MEDLEM

Förändringar i eget kapital och efterutdelning

Sitter med årsredovisningen för 2024. Förra året tog stämman beslut om att inget skulle delas ut. En extra stämma tog dock beslut på att 300 000 kr skulle delas ut.

 

I Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning har jag i "Förändringar i eget kapital" och kolumnen "Balanserat resultat" angett -300 000 för "Utdelning".

 

I "Resultatdisposition" finns det ett avsnitt som heter "Utdelning beslutad på extra bolagsstämma" där man kan ange "efterutdelning". Vad har dessa för relation? Anger jag inget där eller ett felaktigt värde så får jag inga fel eller varningar. Ändrar jag däremot i balanserat resultat så kommer det varningar direkt.

1 SVAR 1
Joachim E
MODERATOR

Hej

Med förra året antar jag att du menar 2023?

Då utdelningen för 2023 bestämts efteråt så skall den utdelningen som beslutats om vid den extra stämma läggas in i resultatdispsitionen. 

Så ta bort de 300 000 från förändring av eget kapital och lägg in dem under resultatdispositionen istället. 

/Joachim