2024-07-08
16:23
Hej Jonny! Tack för din fråga! Tyvärr är du rätt på det, det finns det idag ingen utskriftsmöjlighet i Visma Skatt och Bokslut Pro vad gäller utskrift av skatteplaneringskalkylen. Det är något vi fått in som önskemål och som vi tittar på att implementera i programmet. När vi har nämare besked om när i tiden detta görs, återkommer vi i tråden!
Önskar dig en fin dag! Rebecka, Visma Spcs
... Visa mer
2024-07-05
16:03
Hej @kkarlback ! Tack för dina frågor 🙂 Tyvärr går det inte att lägga till fler rader, utan det går på en och samma procentsats. Skulle du vilja förklara lite närmare kring vilka delar du önskar precisera i avskrivningsprocenten? Vi har ingen bilaga specifikt för komponentavskrivning, men däremot kan du använda dig av bilagan anläggningstillgångar - specifikation. Vad vill du att bilagan ska innehålla? Vilket program använder du som stöd för anläggningsregister? Utifrån det kan jag ge dig vidare vägledning! Önskar dig en fin helg! // Rebecka, Visma Spcs
... Visa mer
2024-05-30
14:58
Hej @Ekebacks! Vad det gäller stöd för flera N3A har vi idagsläget inte en prognos för när det kommer lanseras, men det finns med på listan för vidare utveckling. Vi återkopplar så fort vi har ett närmare besked!
Ha en fin dag! Vänliga hälsningar,
Rebecka, Visma Spcs
... Visa mer
2024-04-18
10:45
Hej igen! Mejlsupporten gäller Byråstöd, vårt supporterbjudande för Advisor och eEkonomi är telefonsupport. När du ringer in har du möjlighet att uppge ditt nummer, och välja att bli uppringd av oss, om det underlättar för dig!
För eEkonomi & Advisor finns även möjligheten att ta hjälp av AI-Assistenten för vissa frågor. Du når assistenten genom att trycka på ikonen (roboten) till höger nere i ditt program. Om din fråga inte är brådskande är du varmt välkommen att ställa din fråga här i forumet!
Vill du läsa mer om vilket supporterbjudande vi har för respektive produkt hittar du det här! https://vismaspcs.se/support
Vänliga hälsningar, Rebecka, Visma Spcs
... Visa mer
2024-04-18
09:52
1Gilla
Hej Bart!
Javisst! För Byråstöd har vi en supportmejl som du kan skriva till på en gång: byrastod.spcs@visma.com
Ha en fin dag! Vänliga hälsningar,
Rebecka, Visma Spcs
... Visa mer
2024-04-12
10:02
1Gilla
Hej Danka, tack för din fråga! Självklart ska vi hjälpa dig att få rätt på avtalsfaktureringen! Jag tolkar det som att du varit inne och läst instruktionerna under avsnittet “Arbeta med fastpris” i den skrivna hjälpen, stämmer det? Där steg 1) Definiera aktiviteter för tidregistrering, steg 3) Välj in prislista på kund och steg 5) Välj prissättning på uppdraget? Jag förstår att det kan tolkas som att instruktionerna hoppar mellan stegen, men följer du de i den angivna ordningen kommer det att bli rätt! 🙂 Jag ska förklara med lite kompletterande information till varje steg.
I steg 1 är det behöver du ange att du Timpris, då det är detta som i ett senare steg är underlag för att fakturera enligt fastpris.
I steg 3 anger du att kunden ska faktureras enligt Timpris (inställningen på prislista som i steg 5 möjliggör för att specificera det till fastpris).
I steg 5 definierar du prissättningen på själva uppdraget, och här väljer du Fastpris!
Instruktionen i sin helhet hittar du här: https://www.vismaspcs.se/visma-support/visma-advisor/content/getting-started/work-with-fixed-price.htm?Highlight=fast%20pris Hjälpte det dig att förstå flödet bättre? Finns det något mer jag kan förtydliga så att det blir enklare för dig? 🙂
... Visa mer
2024-04-10
09:13
2 Gillar
April bjuder på både vackert väder och härliga nyheter - äntligen släpper vi stöd för Handelsbolag och Kommanditbolag!
Nu välkomnar vi handelsbolag och kommanditbolag in i värmen för räkenskapsår som slutar 2023-12-31 eller senare. Såklart fullt stöd för avstämningar, skatteberäkning och deklarationsblanketter. För boksluten hanteras regelverket Årsbokslut (BFNAR 2017:3) till att börja med.
Skatteberäkning för handelsbolag och kommanditbolag
Under Årsavslut - Skatteberäkning hittar du allt du behöver för att räkna ut skattemässiga resultatet som ska fördelas mellan delägarna.
Du gör justeringar enligt svenska skatteregler under Beräkningar - Resultat före bokslutsdispositioner. Klicka på var och en av dessa poster för att göra de önskade justeringarna i vyn till höger. Justeringarna påverkar Resultat - överskott/underskott.
När ett fält i programmet motsvaras av ett fält på en deklarationsblankett kommer de förifyllda eller manuellt inskrivna värdena att överföras dit. Du hittar deklarationsblanketterna under Årsavslut - Deklarationsblanketter.
Läs mer om Skatteberäkning för Handelsbolag och Kommanditbolag
Deklarationsblanketter
Under Årsavslut - Deklarationsblanketter hittar du bland annat blanketterna INK2 - Inkomstdeklaration 2 för aktiebolag m fl med dess bilagor INK2R - Räkenskapsschema och INK2S - Skattemässiga justeringar. Har du lagt till och fyllt i deklarationsbilagor under Balansavstämning - Deklarationsbilagor, visas de färdigifyllda deklarationsblanketterna här. Se nedan för en lista över alla blanketter som stöds.
INK2R - Räkenskapsschema
INK2S - Skattemässiga justeringar
INK4 - Inkomstdeklaration 4
INK4R - Räkenskapsschema
INK4S - Skattemässiga justeringar
INK4DU - Delägaruppgifter
K10 - Kvalificerade andelar i fåmansföretag
N3B - Delägare i handelsbolag
N4 - Uppskov näringsverksamhet
N7 - Övertagande av fonder
N8 - Skogsavdrag/substansminskningsavdrag
N9 - Begränsning av ränteavdrag
Skattemässigt resultat för äkta bostadsrättsföreningar
Läs mer om Deklarationsblanketter
Som alltid hittar du alla nyheter i programmet här!
... Visa mer
Etiketter:
2023-11-10
15:31
1Gilla
Glad fredag! I veckan har det gjorts flera efterlängtade släpp i Visma Skatt och Bokslut Pro och jag har fått äran att ta er igenom alla godbitar! Bland annat kan vi äntligen berätta att det numera går att inkludera N-blanketter i SKV:s API, som därmed ger en mer sömlös inlämningsprocess. Dessutom är det nu möjligt att ändra regelverk från K2 till K3! Men först, en nyhet som gör att årsredovisningen för 2023 får ett lite extra proffsigt utseende.
Lägg till din egen logotyp på årsredovisningen
Vi inleder helt enkelt med nyheten att det nu är möjligt att lägga till logotypen på årsredovisningens försättsblad. Ett önskemål från er som nu blivit verklighet! Detta gör du enkelt genom att helt enkelt ladda upp logotypen som bildfil, direkt från datorn. Supersmidigt! Mer information hittar du under Grundinställningar.
Växla regelverk från K2 till K3
ÄNTLIGEN! En ofta efterfrågad och länge efterlängtad funktion har varit att byta regelverk från K2 till K3, och vet ni, nu är det verklighet!
Såhär ändrar du regelverk: Välj Underhåll - Kunduppgifter. Från avsnittet Regelverk, välj K3. Klicka på Spara.
Regelverket ändras för pågående och ej startade perioder. Om du exempelvis har pågående perioder för 2022, måste dessa låsas innan du kan byta regelverk. När ändringen är gjord kommer checklistor, resultat- och balansrapport samt årsredovisning att uppdateras till K3!
Lämna in N-blanketter via Skatteverkets API
Ännu en efterlängtad nyhet är att det nu är möjligt att lämna in N-blanketterna tillsammans med INK2. Det innebär att det går att lämna in samtliga deklarationsblanketter för aktiebolag, ekonomiska föreningar och bostadsrättsföreningar smidigt och automatiskt via metoden Automatisk överföring av filer via Skatteverkets API. Hur bra? Läs mer detaljerat om inlämning till skatteverket.
Visa beräkning för utdelningsutrymme i fåmansbolag
Via den nya länken Visa beräkningar - utdelningsutrymme finns en detaljerad beskrivning över hur utdelningsutrymmet har räknats fram. Den visar jämförelse mellan huvudregeln och förenklingsregeln och väljer automatiskt den bästa regeln. Läs mer under K10 - Kvalificerade andelar i fåmansföretag och Beräkna lönekravet (2023) i fåmansbolag med Visma.
En sista grej!
Psst! I september släppte vi utökad funktionalitet gällande checklistor och mallar. Check på den helt enkelt! Checklistor är en superviktig del av kvalitetsprocessen eftersom de ger ett effektivt sätt att harmonisera och kommunicera vad som behöver göras och vad som har gjorts. Med den nya funktionen kan du som arbetar på en redovisningsbyrå nu skapa och hantera mallar för checklistor.
Som alltid hittar du alla nyheter i programmet här!
... Visa mer
Etiketter:
2023-10-20
11:38
3 Gillar
Har din kund också fakturor som inte blir betalda i tid? Få snabbare betalt med Visma Påminnelse Direkt, nu med räntefakturering! Tjänsten aktiveras via Appar och tillval i Visma eEkonomi. Visma Påminnelse Direkt är en kostnadsfri tjänst från Visma Financial Solutions/Amili, där du får hjälp med att driva in betalningar för kundfakturor som förfallit. Din kund väljer själv om enskilda fakturor ska skickas till indrivning, eller om samtliga förfallna fakturor ska skickas till indrivning på en gång. Pengarna betalas till din kund och fakturan kan matchas som betald!
Inkasso med hjärtat
Vi vet att kundrelationer är viktiga och det kan vara knepigt att veta hur man ska hantera kunder som inte betalar. Då är det bra att ta hjälp av ett proffsigt inkassoföretag som Visma Financial Solutions.
Automatiserade påminnelser
Din kund bestämmer vilka uppdrag som ska gå vidare till påminnelser och inkasso, sedan gör vi resten. När fakturan blir betald syns det dessutom direkt i din kunds ekonomiprogram (ska vi säga eEkonomi?)
Vi fixar dröjsmålsräntan
Från den 1 september betalas all inkasserad dröjsmålsränta automatiskt ut till din kund. Räntan debiteras från förfallodatumet på den utestående fakturan, och betalas ut efter att betalningen inkommit. Den debiterade dröjsmålsräntan beräknas enligt räntelagen, och är på 8% + referensränta. Det blir därmed ännu mer förmånligt att överlämna din kunds förfallna fakturor! Och YES - detta innebär att vi numera stödjer räntefakturering.
Snabbare betalt
Med Påminnelse Direkt får din kund full kontroll på obetalda fakturor. Och med en inkassotjänst i ryggen får kunden som regel betalt snabbare än när han eller hon skickar egna påminnelser.
Läs mer om Visma Påminnelse Direkt »
... Visa mer
Etiketter: