2022-04-21
16:19
1Gilla
Det du ska bokföra på 1983 är det svenska motvärdet av de yuan du köpt. Om du använder eEkonomi och lägger in valutaköpet via Bankhändelser anger du yuan-värdet på valutakontot så omvandlas det till SEK med automatik i matchningen, annars ska du bokföra K1931 D1983 10000 kr - det uppstår ingen förlust vid växlingen.
... Visa mer
2022-04-13
09:50
Hej igen!
Inga problem. Om du menar de kostnader som uppstår när man växlar valutor så skall man bokföra dem samtidigt som man växlar i och med att det är då kostnaden bör hanteras. Dessa kan bokföras mot något 65XX konto. Så de regleras inte vid bokslutet utan det regleras när de väl händer.
Ha det fint!
/ Josefine
... Visa mer
2022-04-13
09:47
Hej!
Tack för din fråga. Om jag förstått dig rätt så har ni alltså en form av konto hos detta plattformsföretag där ni överför pengar med jämna mellanrum som sedan används till köp av produkter m.m. I sådana fall så skulle jag säga att det bör hanteras som antingen någon form av kortfristig fordran alternativt en form av särskilt bankkonto vid själva överföringen. Tills pengarna används för köp av varor och tjänster så är de fortfarande en tillgång i ditt företag, de har bara flyttats till ett annat konto. När de sedan används så bokför man i kredit mot det tillgångskonto man valt och debet mot lämpligt kostnadskonto. Man kan antingen välja att hantera valutakursdifferensen vid varje betalning, göra en omföring varje månad eller vid bokslutet.
Min rekommendation är att du gör en valutakurs koll varje månad på pengarna på kontot, och bokför upp valutakursdiffen då för att ha så korrekt värde som möjligt på kontot varje månad.
Se följande exempel på överföring samt användning av kontot:
193X med 10 000 i kredit
16XX/197X med 10 000 i debet
Sedan när du använder pengarna så kanske de är värda 9 000 kr.
16XX/197X med 9 000 i kredit
4XXX med 9 000 i debet
Man gör sedan en koll på vad valutavärdet är per sista i varje månad, och bokför upp en eventuell valutakursvinst eller förlust. Tex så är det bokföringsmässiga värdet nu 16XX/197X kontot 1 000 kr men när du kollar valutakursen per siste den månaden så är värdet 900 kr istället. Då bokför du följande:
16XX/197X med 100 i kredit
7960 med 100 i debet
På så sätt så slipper du hantera valutakursdiffen vid varje betalning men har ändå så korrekt värde som möjligt på tillgång varje månad.
Hoppas detta hjälpte dig lite, ha det fint!
/ Josefine
... Visa mer
2022-03-15
09:51
Hej Daniel!
Vi är inte riktigt med på vad det är du vill göra? Återkom och förklara lite mer så ska vi hjälpa dig sedan.
Välkommen att höra av dig!
Tinna
... Visa mer
2022-03-10
09:54
Hej Daniel!
Prova det så hoppas jag att du blir nöjd.
Vad gäller demobolag i Visma eEkonomi så har vi sidan Prova gratis i 20 dagar men här krävs att du inte använder samma epostadress som du har i ditt/dina skarpa bolag.
Ha det fint
Tinna
... Visa mer
2022-03-10
09:13
Hej!
Vi har pratat ihop oss gällande din fråga och landat i att vi vill att du tar kontakt med supporten så vi kan säkerställa hur själva flödet ser ut och vad som är möjligt att göra.
Har du efter samtalet med mina kollegor på supporten frågor som är rent bokföringstekniska så är du välkommen att återkomma till oss i forumet och då ställa din fråga i vår kategori Bokföring så hjälper vi dig gärna.
Ha en fin dag
Tinna
... Visa mer