2024-07-22
16:54
Jag hade en förseningsavgift till Skatteverket förra året som jag bokförde K1930 (företagskonto) och D6992 (ej avdragsgilla kostnader). Nu läser jag att man ska bokföra att debit borde ha varit 1630 (avräkning för skatter och avgifter), vars konto sen krediteras mot 2650 (redovisningskonto för moms) när betalningen sker till Skatteverket. Gjorde jag fel som använde D6992? Skulle jag använd D1630 istället?
... Visa mer
2024-07-22
14:55
Jag har efter bolagsstämma beslutat och betalat ut en vinstutdelning från bolaget (utan att detta varit bokfört innan) till maxbeloppet för förenklingsregeln och resten ska balanseras i ny räkning. Jag har inte gjort några bokföringsåtgärder/verifikationer innan utbetalningen gjordes. Jag har importerat kassa- och bankhändelser och nu vill eEkonomi att jag ska "matcha" utdelningen med något. Ska jag göra på följande vis: Skapa en manuell verifikation där jag tar upp vinst från föregående på konto D2098 (vinst eller förlust från föregående år), som krediteras mot K2091 (balanserad vinst eller förlust) och K2898 (outtagen vinstutdelning). Datumet för detta kan sättas till dagen för bolagsstämman t.ex. Därefter går jag till matcha händelser (under kassa- och bankhändelser) och matchar utdelningen genom att välja "övrigt uttag" => "egen kontering" => K1930 (företagskonto) och D2898 (outtagen vinstutdelning). Stämmer detta? Vinstskatten som skickats till skattekontot har jag bokfört genom att matcha bankhändelsen 1930 mot 1630 (avräkning för skatter och avgifter). Är det korrekt?
... Visa mer
2024-01-06
11:51
Jag har haft utlägg för vårdkostnader hos Yazen för behandling av sjuklig övervikt. Enligt Skatteverkets vägledning får en arbetsgivare göra avdrag för utgifter för arbetslivsinriktad rehabilitering, om åtgärderna syftar till att den anställde ska kunna fortsätta sitt arbete (16 kap 24 § inkomstskattelagen). Med detta avses bl.a. sjuklig övervikt. Nu undrar jag hur jag bokför detta?
... Visa mer
2022-12-09
14:15
Tack Josefin. Huvudboken visar 2 * 1,50 kr i bankkostnader på konto 6570 nu. Resultatrapporten visar konton eftersom jag kryssat för "Visa konton" som tillval för resultatrapporten när jag tar ut den. Det känns som om det är något fel på Visma-programmet här, eftersom resultaträkningen visade felaktig bank/kassa trots att jag hade gjort rätt från början, vilket nu även huvudboken bekräftar. Uppdatering: Fick hjälp av två olika personer på supporten nu för att lösa detta. Det verkar vara något fel med programvaran, åtminstone som jag ser det. Visma skulle kolla upp om det kan vara något fel. Superhjälpsamma och trevliga tjejer på supporten!
... Visa mer
2022-12-08
10:19
Jag mottog en EU inbetalning, varvid banken drog 1,50 kr i bankavgift. När jag gjorde en verifikation för betalning av kundfakturan lade jag till 1,50 i bankkostnader, varvid 1930 (Företagskonto) krediterades och 6780 (bankkostnader) debiterades. Så långt verkade allting stämma. När jag drog ut en resultaträkning visade dock saldot på kassa/bank 1,50 högre än vad det faktiskt är. Jag gjorde då en ny verifikation där 1930 krediterades och 6570 debiterades. Nu är kassa/bank rätt i RR men nu har 6570 i RR påförts 3 kr i bankavgifter istället för 1,50 kr. Tacksam för hjälp på hur jag kan lösa detta.
... Visa mer