2025-03-03
12:29
Tack Annica för ett klart och tydligt svar.
... Visa mer
2024-11-05
16:01
Jag är den första att erkänna att följande förslag är rätt så... ..tekniskt, men se det som ett teoretiskt alternativ till att Visma SPCS lägger in pappersutskrift i systemet. (Vilket jag inte tror kommer ske, det är antagligen helt enkelt inte värt det för dem som leverantör. Skrivet utan värdering, bara "kall" analys av utvecklingen.) Skulle inte förvåna mig om det finns program man kan ha i bakgrunden på sin dator som ligger och bevakar en mapp/folder och beroende vilken slags fil som skapas så vidtas valda åtgärder. Så till exempel om det i en speciell utsedd mapp skapas en fil som börjar på "Faktura" och är en PDF så skall den skrivas ut på förvald skrivare. Som sagt, om det verkligen går vet jag inte, bara tänker högt.
... Visa mer
2023-12-13
09:22
1Gilla
Hej Du bör höra efter med bolagsverket och skatteverket. Det går att justera men då måste du mest troligt skicka in en helt ny årsredovisning då det påverkar det skattemässiga resultatet. Önskar dig en fortsatt fin dag Joachim
... Visa mer
2023-11-13
17:21
1Gilla
Stort Tack Tinna för hjälpen!
... Visa mer
2023-11-04
18:53
1Gilla
Jag skulle rekommendera att du lägger upp ett separat varulagerkonto för det externa lagret och bokför in värdet enligt inventeringen på det kontot, kredit Lagerförändring 4990. Då kan du lätt följa upp båda lagrens värden.
... Visa mer