Mina produkter

Logga in för att följa kategorier och för att få genvägar i denna meny
avbryt
Visar resultat för 
Visa  endast  | Sök istället efter 
Menade du: 

haddock11
UTFORSKARE

Överföring av medgivna och påförda egenavgifter från deklarationsunderlag till blankett funkar inte

Trots att föregående års egenavgifter finns med i deklarationsunderlaget (alltså medgivna och påförda), så visas dessa inte i slutliga deklarationen (R40 och R41). De syns dock i Resultatplaneringen - men därför blir resultaten där och i deklarationsblanketterna olika. 
Just aktuell kund gäller det väldigt små belopp; kan det vara därför?
Har en annan kund med större belopp - där är R40 och R41 ifyllda.Skärmavbild 2025-03-06 kl. 12.19.07.pngSkärmavbild 2025-03-06 kl. 12.19.28.png

haddock11
4 SVAR 4
Tinna Gunnarsson
MODERATOR

Hej @haddock11 

 

När du säger att beloppen visas i Resultatplaneringen men inte i deklarationsblanketterna, och att detta verkar bero på beloppens storlek, så skulle det kunna finnas fler faktorer som påverkar detta.
 

Vi har testat här hos oss och det fungerar som det ska så här behöver vi tillsammans gå igenom ditt specifika fall. För att vi ska kunna hjälpa dig på bästa möjliga sätt och få ordning på deklarationsblanketterna, behöver du ringa vår support. Då kan vi tillsammans med dig söka efter vad som gör att beloppen inte överförs korrekt i din deklaration.

 

Välkommen att kontakta supporten

haddock11
UTFORSKARE

Tack för svar. Kollar med supporten! 
Trevlig helg!

haddock11
haddock11
UTFORSKARE

Vill kommentera att supporten hjälpte mig - det löste sig med beräknaknappen under Deklarationsunderlag. R40 och R41 fick sina korrekta värden och skatten beräknades korrekt med rätt summa i resultatet.

haddock11

@haddock11 FInt att höra och stort tack för att du återkopplade. 

 

Ha en härlig dag! 🌻