- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Fel i Årsredovisning/ Årets resultat ?
Hej,
Använder "Årsredovisnings-modulen" för första gången det här året. När jag ser på balanskonton under "Kontrollera bokföring" står årets resultat som ett positivt tal. När jag ser i Visma eEkonomi är talet negativt (minus-tecken framför). Jag vet att det är det negativa talet som är riktigt - men varför står det fel i Årsredovisningen? Är det något jag inte förstår här?
Hälsningar,
Sofia
Löst! Gå till lösning.
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hej @Sofia_
Ibland kan beloppen skilja sig åt mellan Visma eEkonomi och deklarationsmodulen. Detta beror på att den stora verifikationen för Årets resultat inkluderas i alla siffror i deklarationsmodulen.
För att kontrollera detta kan du gå in i deklarationsmodulen och välja "Kontrollera balansräkning" och sedan "Visa konton". Klicka på förändringen på det konto som ser felaktigt ut. Där kommer du troligtvis se en extra verifikation jämfört med om du gör en kontoanalys på samma konto i Visma eEkonomi.
Om inte detta stämmer hos dig rekommenderar jag att du slår en signal till vår support så hjälper vi dig gärna i den kanalen istället.
/Tinna
