Mina produkter

Logga in för att följa kategorier och för att få genvägar i denna meny
avbryt
Visar resultat för 
Visa  endast  | Sök istället efter 
Menade du: 

webtomten
MEDLEM

Inköp av flygbiljett

AB med FM,

Jag sysslar endel med säsongsanställda inom mitt företag. Och behöver ta in extra personal över en helg (Sweden rock). Jag har en intresserad ifrån Stockholm som gärna skulle vilja komma ner till Sweden rock och jobba för mig där. Jag som arbetsgivare vill betala flygresan direkt för denna person så den slipper göra utlägg, vi har inget fast arbetsställe utan alla anställda utgår ifrån hemmet enligt undantagsregeln.

 

Men hur bokför jag detta på rätt sätt? Ska jag bokföra det mot 1610 eller 1611? Men det känns fel att lägga det som en fodran? Men om man lägger det som en fordran hur bokar man bort det lättas vid lön sen?

 

För detta är ju en kostnad som jag som arbetsgivare ska stå för. Hade den anställda gjort ett utlägg så vet jag precis hur man gör. Men nu blev jag osäker när jag ska betala.

1 SVAR 1
Joachim E
MODERATOR

Hej

Du kan bokföra upp det som en kostnad på företaget direkt eftersom det är företaget som skall stå för kostnaden.

Bokför flygbiljetten mot konto 5810 biljetter direkt vid betalningen. 

/Joachim