
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Missat ombokning av konto 2790
Under 2021 började jag göra nettolöneavdrag för bilförmån men har missat att boka om kostnaden till konto 7388 eller 7690 så allt är bokfört mot 2790. Upptäckte detta nu när jag påbörjade avstämningen för 2022 men om jag korrigerar 2021 behöver jag då också skicka in en justerad deklaration för 2021?
Löst! Gå till lösning.
- Markera som ny
- Bokmärke
- Prenumerera
- Inaktivera
- Prenumerera på RSS-flöde
- Markera
- Skriv ut
Hej!
Enligt god redovisningssed så gör man rättelser från gamla år i nästkommande öppna år. Det kan dock fortfarande betyda att du behöver justera deklarationen för 2021, men göra korrigeringarna rent bokföringsmässigt i 2022. Detta är bäst att kontrollera med Skatteverket.
Eftersom 2021 bör vara ett redan låst och deklarerat år så bör det vara så att du inte skall göra rättelsen i 2021, utan det blir i 2022 du får göra det.
Ha det fint!
Josefine
