2023-01-16
10:25
1Gilla
Hej Tinne, Jag ringde supporten imorse och fick samma råd. Jag testade och det fungerade perfekt. Tack för hjälpen, mycket uppskattat! mvh, Per
... Visa mer
2022-12-21
11:05
Hej AnnicaL, tack för ditt svar, jag tolkar det som att bokföringen av utdelningen görs manuellt efter årsstämmans beslut. Jag tänkte mest att under fliken "upprätta årsredovisning" avsnitt "resultatdisposition" så anger man vinstutdelning och programmet räknar ut posten "balanseras i ny räkning" och då skulle man kunna göra en automatisk bokning. Men jag förstår också att årsstämmans beslut är senare är själva upprättandet av årsredovisningen så det blir en tajmingproblematik.
... Visa mer
2022-11-28
08:11
Hej igen!
Ingen fara. Du kan använda 3041, men normalt sätt så brukar man använda ett annat konto för att kunna hålla reda på de upplupna intäkterna i sin bokföring. Tex ett konto inom 39XX kontogruppen funkar bra, det viktiga är att kontot inte har någon momskod. I övrigt så låter det helt korrekt det du föreslog.
Ha det fint!
Josefine
... Visa mer
2022-08-11
15:22
Hej @PerSve ,
Tack för ditt tålamod i den här frågan! 🙂
Jag har nu fått återkoppling från teamet och i dagsläget har vi inget stöd för att exportera lönebesked till banken via mobilen. För att kunna göra dessa signeringar är det en dator som krävs.
Du är varmt välkommen att lämna detta som ett önskemål till oss via knappen Feedback och förslag i Visma eEkonomi om du vill. Jag vågar inte lova att det är något som kommer att implementeras, men vår utvecklingsavdelning går igenom och utvärderar alla önskemål som kommer in via programmet. Jag skickar med användartipset Idéhantering i din produkt - upplägg och tillvägagångssätt där du kan läsa mer om hur du lämnar ditt önskemål.
Har du några fler frågor eller funderingar är du varmt välkommen åter.
Önskar dig en fin torsdag!
/Agnes
... Visa mer
2022-05-15
10:25
1Gilla
Hej Josefine, tack för svaret. Jag söker vidare med Skatteverket.
... Visa mer
2022-01-26
09:17
1Gilla
Hej Josefine, tack för ditt svar. Jag kollar länken som du hänvisade till, har inte riktigt bestämt hur jag ska bokföra förmånen! mvh, Per
... Visa mer
2021-11-23
13:37
1Gilla
Hej, Det fungerade precis som du beskrev, jag ångrade fakturan som kvittades, skapade en ny faktura och nu kom raden med frågan om att exportera betalningen samt att status ändrades. Tack än en gång!
... Visa mer