2024-07-08
16:23
Hej Jonny! Tack för din fråga! Tyvärr är du rätt på det, det finns det idag ingen utskriftsmöjlighet i Visma Skatt och Bokslut Pro vad gäller utskrift av skatteplaneringskalkylen. Det är något vi fått in som önskemål och som vi tittar på att implementera i programmet. När vi har nämare besked om när i tiden detta görs, återkommer vi i tråden!
Önskar dig en fin dag! Rebecka, Visma Spcs
... Visa mer
2024-07-05
16:03
Hej @kkarlback ! Tack för dina frågor 🙂 Tyvärr går det inte att lägga till fler rader, utan det går på en och samma procentsats. Skulle du vilja förklara lite närmare kring vilka delar du önskar precisera i avskrivningsprocenten? Vi har ingen bilaga specifikt för komponentavskrivning, men däremot kan du använda dig av bilagan anläggningstillgångar - specifikation. Vad vill du att bilagan ska innehålla? Vilket program använder du som stöd för anläggningsregister? Utifrån det kan jag ge dig vidare vägledning! Önskar dig en fin helg! // Rebecka, Visma Spcs
... Visa mer
2024-04-18
10:45
Hej igen! Mejlsupporten gäller Byråstöd, vårt supporterbjudande för Advisor och eEkonomi är telefonsupport. När du ringer in har du möjlighet att uppge ditt nummer, och välja att bli uppringd av oss, om det underlättar för dig!
För eEkonomi & Advisor finns även möjligheten att ta hjälp av AI-Assistenten för vissa frågor. Du når assistenten genom att trycka på ikonen (roboten) till höger nere i ditt program. Om din fråga inte är brådskande är du varmt välkommen att ställa din fråga här i forumet!
Vill du läsa mer om vilket supporterbjudande vi har för respektive produkt hittar du det här! https://vismaspcs.se/support
Vänliga hälsningar, Rebecka, Visma Spcs
... Visa mer
2024-04-18
09:52
1Gilla
Hej Bart!
Javisst! För Byråstöd har vi en supportmejl som du kan skriva till på en gång: byrastod.spcs@visma.com
Ha en fin dag! Vänliga hälsningar,
Rebecka, Visma Spcs
... Visa mer
2024-04-12
10:02
1Gilla
Hej Danka, tack för din fråga! Självklart ska vi hjälpa dig att få rätt på avtalsfaktureringen! Jag tolkar det som att du varit inne och läst instruktionerna under avsnittet “Arbeta med fastpris” i den skrivna hjälpen, stämmer det? Där steg 1) Definiera aktiviteter för tidregistrering, steg 3) Välj in prislista på kund och steg 5) Välj prissättning på uppdraget? Jag förstår att det kan tolkas som att instruktionerna hoppar mellan stegen, men följer du de i den angivna ordningen kommer det att bli rätt! 🙂 Jag ska förklara med lite kompletterande information till varje steg.
I steg 1 är det behöver du ange att du Timpris, då det är detta som i ett senare steg är underlag för att fakturera enligt fastpris.
I steg 3 anger du att kunden ska faktureras enligt Timpris (inställningen på prislista som i steg 5 möjliggör för att specificera det till fastpris).
I steg 5 definierar du prissättningen på själva uppdraget, och här väljer du Fastpris!
Instruktionen i sin helhet hittar du här: https://www.vismaspcs.se/visma-support/visma-advisor/content/getting-started/work-with-fixed-price.htm?Highlight=fast%20pris Hjälpte det dig att förstå flödet bättre? Finns det något mer jag kan förtydliga så att det blir enklare för dig? 🙂
... Visa mer