2025-03-05
13:32
1Gilla
Hej @MarielleHF Jag förstår att det verkar krångligt och lite svårt att veta hur man ska göra gällande svaret du fick från Skatteverket att man behöver informera den anställde varje gång en frånvarouppgift har redovisats till Försäkringskassan via arbetsgivardeklarationen. Srf konsulterna tar upp just denna frågan på sin sida där dem skriver så här: "Det finns krav på att den som i samband med en arbetsgivardeklaration har lämnat uppgift om huruvida en betalningsmottagares ersättning har eller inte har påverkats av frånvaro av skäl som kan ge rätt till tillfällig föräldrapenning eller föräldrapenning, ska informera den som uppgifterna avser om de uppgifter som lämnats om denne i samband med deklarationen. Informationen ska lämnas senast den dag då arbetsgivardeklarationen har kommit in till Skatteverket. Eftersom frånvarouppgifterna som rapporteras motsvaras av det som registrerats i lönesystemet vilket även presenteras på lönespecifikationen uppfylls därmed det kravet. " Detta innebär att har man använt en korrekt löneart eller snabbval där beskrivningen på avdraget på lönearten fortfrande är den ursprungliga och då visar vad avdraget avser så har man uppfyllt detta kravet från Skatteverket. Hoppas att detta var svar på din fråga och undrar du något mer så tveka inte att höra av dig till oss.
/Cecilia
... Visa mer
2025-02-25
14:14
Hej @EbSoMa
Ja det blir korrekt då du kan redovisa antingen timmar eller procent.
... Visa mer
2025-02-24
08:40
Hej @EbSoMa
Nej det är inga konstigheter så länge det står 0 kronor så påverkar det inte banken.
Ha en fin vecka!
... Visa mer
2023-10-04
08:14
1Gilla
Du bokför fakturan när du fått den. Betalningen bokför du sedan när den gjorts.
... Visa mer
2023-07-11
07:56
Hej Jag skulle rekommendera att ta kontakt med skatteverket och ta upp frågan med dem. Att fakturera materialet separat är ett sätt för mottagaren att få dra av momsen på materialet vilket inte är helt korrekt. Samtidigt måste ni som säljare då betala in moms till staten för något som ni inte egentligen skulle redovisa moms för. Om ni då inte tar ut ett högre pris dvs inköpspris + en försäljningsmarginal så kommer det innebära att ni inte gör någon vinst på materialet. Lägger ni på en vinstmarginal t ex inköpspris inkl moms + moms på 25 % som marginal för att täcka den moms ni skall betala in så kommer kosntaden för slutkunden ändå bli den samma. Ha en fortsatt fin dag Joachim
... Visa mer
2023-07-03
10:41
Hej @EbSoMa!
Om du har inställningen Engångsskatt - Beräknad under fliken Skatt på den anställde så gör programmet en uträkning utifrån hittills utbetald lön under det aktuella beskattningsåret, och det är den procentsatsen som visas på lönebeskedet. Engångsbelopp som läggs på ovanpå den ordinarie lönen vid enstaka tillfällen ska beskattas med engångsskatt, Därför har alla olika procentsatser eftersom de har förmodligen fått utbetalt olika mycket. Så länge du har valt Tabellskatt på den anställde beräknas skatten utifrån den skattetabell som är vald.
Ha det fint!
// Anton
... Visa mer
2023-05-24
11:32
Hej igen @EbSoMa
Vi är bara glada över att du frågar oss.
Det var en väldigt relevant fråga du ställer 🙂
Godkänner du integrationen via VIsma Lön Anställd så godkänner du att vi kan skicka lönebesked digitalt.
Men aktiverar du själv Kivra- digital brevlåda så kommer du förmodligen att få annan digital post dit också.
Fundera på hur du vill göra och ha en fin eftermiddag.
//Tinna
... Visa mer
2023-05-03
13:35
1Gilla
Hej @EbSoMa, Tack för din fråga! Precis, PDFen räknas som originalfil och går hur bra som helst att spara i Visma eEkonomi efter att du överfört den 🙂 Mvh Marielle
... Visa mer
2023-04-19
20:47
1Gilla
Hej Jag skulle nog satsa på samma konto där. Vänliga hälsningar RoffaK AB
... Visa mer
2023-04-10
10:46
Hej. Vill bara uppmärksamma att Transportstyrelsens organisationsnummer: 202100-6099
... Visa mer
2023-04-06
16:18
Tack för snabbt och TYDLIGT svar!
... Visa mer
2023-04-04
20:28
1Gilla
Hej 5064 eller 5164 Snöröjning. Vänliga hälsningar RoffaK AB
... Visa mer
2023-03-31
13:02
2023-02-04
12:38
Ja jag menade självklart Leverantör😊
... Visa mer
2022-12-20
15:31
Hej!
Jag kan se att du fått svar i denna tråden på din fråga, återkom gärna om du har fler funderingar.
Ha det fint!
Josefine
... Visa mer
2022-09-23
09:28
Hej EbSowe!
Så länge ni behåller fakturorna i dess originalform och inte slänger dem eller byter sparform efter 3 helår för att ex. bara spara digitalt så är det okej att göra så som ni har gjort. På Skatteverket kan ni läsa mer om hur arkivering av av räkenskapsinformation ska hanteras.
Jag hoppas att jag kunde hjälpa dig med din fråga. Om något känns oklart eller om det dyker upp några fler funderingar är du självklart välkommen att återkomma.
Önskar dig en fin helg!
/Tinne
... Visa mer