2025-06-10
14:05
Till denna före detta medlem och andra: jokertecken såsom * och ? är hederliga gamla funktioner som kommer från DOS-tiden och de är varken röriga eller dumma. Lär man sig vanlig datakunskap är detta basic. Det är kul att lära nya saker och man får ett datasjälvförtroende när man lär sig mer och mer. Sätt er ner och se hur funktionen fungerar, istället för att fokusera på vad den inte kan. Datorer gör som de är programmerade att göra.
... Visa mer
2024-11-25
10:11
Hej @Erik Gustav
Tack för att du hör av dig.
Jag förstår din besvikelse över att vi ännu inte har infört den funktion du önskade och uppskattar verkligen ditt tålamod och ditt engagemang för våra produkter/tjänster.
Vi vill försäkra dig om att vi ständigt arbetar med att förbättra och utveckla våra erbjudanden baserat på feedback från kunder som dig. Våra utvecklare får väldigt många önskemål om nya funktioner och förbättringar, och de måste göra prioriteringar baserat på vilka förbättringar som ger störst nytta för flest kunder. På grund av detta kan vissa önskemål ta längre tid att implementera, beroende på tekniska och strategiska överväganden.
/Tinna
... Visa mer
2024-06-09
23:14
Hej I princip så kan du göra samma sak. Skillnaden är att du skall bokföra kostnaden på konto 5980 PR, Institutnell reklam och Sponsring. /Joachim
... Visa mer
2023-09-13
16:43
1Gilla
Detta användartips riktar sig till dig som ska attestera tider i Tid & Projektplanering.
För dig som ska attestera dina medarbetares tider
Administratören i ditt konto väljer vem som ska vara attestansvarig för respektive användare via Inställningar - Licenser & Användare och fältet Attestansvarig:
På startsidan kan du enkelt se när du har tider och/eller utlägg att attestera:
Du får dessutom en indikation på att det finns registreringar att attestera genom en **bleep** som visas i sidopanelen:
För att attestera tider och utlägg går du in under Tid & Kvitton - Attestera:
Du får snabbt en överblick över de tider som registrerats under perioden du väljer. Färgerna indikerar om det är någon vecka som kan behöva lite extra uppmärksamhet, exempelvis om personen har arbetat mer än den schemalagda tiden. Läs om vad respektive färg innebär genom att klicka på Färgförklaringar. Genom att klicka på respektive medarbetare drillar du dig ner i listorna på respektive person och får mer information om registreringarna för respektive vecka.
På fliken Kvitton & Utlägg ser du de utlägg som är registrerade för perioden.
För att attestera tiderna markerar du rutan längst ut till vänster och väljer Attestera. Om det är någon medarbetare som missat att låsa sin vecka har du även här möjlighet att skicka ett sms till personen ifråga.
Läs om hur du kan arbeta med kommunikation i tipset Kommunicera digitalt och hållbart i Tid & Projektplanering.
Förutom att kontrollera tiderna för dina medarbetare via attestvyn har du tillgång att se dina medarbetares tider via Tider & Utlägg - Tidregistrering. Uppe till höger kan du välja vilken medarbetare du vill se tidregistreringarna för:
Du kan välja att attestera tiderna i båda dessa vyer. När dagarna blir attesterade kommer även alla registreringar räknas som attesterade.
För dig som är projektledare
Som projektledare har du ibland som ansvarsområde att attestera tider för de registreringar som gjorts mot ditt/dina projekt. Det krävs även att registreringarna är attesterade för att du ska kunna skapa ett fakturaunderlag. Precis som när du är attestansvarig för en medarbetare har du tillgång till tiderna som gäller ditt projekt via Tid & Kvitton- Attestera. Om du både är attestansvarig och projektledare kommer du in i vyn där du uppe till höger anger om du vill se registreringarna per rapportör eller per projekt:
Om du endast är projektledare kommer du direkt in i vyn som gäller för projekt:
Principen för att attestera tider för projektet är densamma som för medarbetare. Du får först en överblick över dina projekt där det finns tider att attestera, men du kan drilla dig ner i listorna för att se mer information om registreringarna.
Som projektledare kan du också attestera tiderna via fliken Tid på projektet:
Förutom att attestera tiden kan du också ändra det fakturerbara antalet timmar samt priset ut till kund.
Vill du slippa attestera tiden separat och sköta det direkt i faktureringsvyn istället?
- Inga problem!
När du är inne under Fakturering - Att fakturera kan du klicka på det antal timmar som står inom parantes i kolumnen Fakturerbara timmar:
Du får då upp en dialog där du kan attestera de tider du önskar och kan därefter fakturera projektet:
... Visa mer
Etiketter:
2023-03-28
10:50
1Gilla
Hej @Norell
När det gäller fastprisprojekt så visas i dagsläget alla projekt som saknar datum under Att Fakturera. En workaround tills vidare är att du anger ett datum framåt i tiden på fastpristillfället på projektet. Vi håller dock på att se över denna hantering då vi förstår att det innebär manuellt handpåläggning. Vi kommer uppdatera er användare med mer information när vi kommit lite längre på denna resa.
I Visma Tid Smart kan du inte styra grupperingen av poster, utan du kan endast se de fasta posterna som presenteras på fliken Ekonomi på projektet. Kostnaderna kommer sedan automatiskt att landa på respektive post utifrån vad registreringen avser (ex arbetad tid, artiklar eller leverantörsfakturor). För att få korrekta kostnader är det viktigt att det finns en kostnad inlagd på artikeln (via Inställningar - Artiklar & priser) eller användaren (om det gäller arbetad tid och du vill att kostnaden ska hämtas från medarbetaren).
När det kommer till underentreprenörer så rekommenderar vi att du antingen lägger in kostnaden för detta via en leverantörsfaktura eller som en artikel på projektet. Om du får en faktura från underentreprenören och har integration mot eEkonomi eller Administration så är det absolut enklaste att du importerar leverantörsfakturan till Tid Smart och sedan överför denna till projektet som det avser. Läs mer om hur integrationerna fungerar i hjälpen: Integrationer.
Det kanske inte är aktuellt i ditt fall, men jag vill även passa på att nämna för andra som potentiellt ser tråden att det i Visma Tid Pro finns möjlighet att lägga till fler kostnadsposter och koppla till dessa när du registrerar en leverantörsfaktura. På vår hemsida kan du läsa mer om Tid Pro. Vill du läsa mer om funktion om specifikt projektekonomi hittar du information i hjälpavsnittet Projektekonomi.
... Visa mer
2023-03-23
00:32
2 Gillar
Hej Lisa, tack för ditt engagemang. Alltså, nu är jag ingen fena på det här och det kanske inte spelar någon roll men när man tar ut en projektrapport tycker jag det känns fel att 'servicebil' hamnar under 'vidarefakturerade inköp', men jag ändrade artikeln nu till 'maskin/utrustning' så får vi se om det känns bättre..
... Visa mer
2023-02-07
08:38
Hej @Fd medlem
Tack för att du skriver till oss i forumet.
Vi tar tacksamt emot dina förbättringsförslag och uppskattar att du hör av dig till oss. I Visma Tid Smart lämnar du önskemål genom att klicka på lampan nere till höger och välja Feedback och förslag.
Ha en fin dag och väkommen tillbaka till forumet
//Tinna
... Visa mer
2023-01-31
08:57
Hej @Lotta_78 !
Om du får felmeddelande i integrationen får du gärna prova att göra om kopplingen till eEkonomi enligt denna forumtråd. Om du fortfarande får felmeddelande efter detta så ber jag att du avvaktar då vi arbetar på att lösa grundproblemet.
Du kan skapa upp bokföringsprojektet manuellt efter att du gjort om kopplingen mot eEkonomi via Inställningar - Projekt - Bokföringsprojekt och därefter gå in på projektet som skapats för att lägga till bokföringsprojektet för detta. Du bör inte göra några registreringar mot projektet innan det finns ett bokföringsprojekt tillagt då eventuella registreringar då blir utan bokföringsprojekt.
Följ gärna tråden ovan så får du återkoppling när problemet är löst.
... Visa mer
2022-12-08
18:21
Hej igen @Fd medlem !
Nu är problemet med att rapporten EK11 inte tog hänsyn till rabatt rättat.
... Visa mer
2022-11-29
10:53
1Gilla
När du arbetar med projekt kan det bli en hel filer som behöver lagras någonstans.
I Tid & Projektplanering kan du enkelt ladda upp upp alla typer av filer på fliken Filer på respektive projekt både via app och via webben:
Vill du ha ett helt digitalt flöde kan du skicka dina pdf-filer för signering till mottagaren direkt via systemet:
Läs mer om e-signering
Se film om e-signering
Ta filhantering till nästa nivå i Tid & Projektplanering
Förutom att du kan ladda upp filer på projekt får du i Tid & Projektplanering även tillgång till följande funktioner som rör filhantering:
- Ett digitalt arkivskåp i form av modulen Avtal där du samlar alla dina avtal. Du kan skicka dina avtal i pdf-format till mottagaren med digital signering, snabbt och enkelt!
- Ett säljstöd som vi kallar för Affärsmöjligheter där du kan samla eventuella filer eller dokument redan innan det skapas ett projekt.
- Modulen Uppgifter där du kan skapa delmoment inom projektet eller använda modulen för dina digitala post-it-lappar. Till dessa uppgifter kan du också koppla dokument för att få full koll på vilka dokument/ filer som hör till vilket delmoment
- Ladda upp filer på kontakter.
Läs mer om Tid & Projektplanering på vår hemsida.
... Visa mer
Etiketter:
2022-11-14
15:08
Hej Agneta!
Du lyfter att du vill att din redovisningskonsult skulle kunna logga in och kolla underlagen som ligger digitalt i systemet. Jag får hänvisa till IT-stöds support hur/om du kan lösa detta.
I vårt webbaserade ekonomiprogram Visma eEkonomi kan du samarbeta med din byrå, vilket innebär att du och din byrå delar samma program. Ni har tillgång till samma uppgifter och slipper därmed skicka uppfterna fram och tillbaka. Ha en fortsatt fin dag! Mita
... Visa mer
2022-11-01
10:07
Hej @Erik Gustav !
Tack för att du delar med dig!
Vi har haft kontakt med Erik kring arbetssättet för att få en fullständig bild av önskemålet till vår utvecklingsavdelning, men om ni är fler som ser denna tråd vill jag även passa på att lyfta möjligheten att lämna önskemål om förbättring direkt via programmet. Beskriv gärna ert arbetssätt så att vi får en bättre bild över hur förbättringen kan underlätta ert arbete.
Ni når formuläret genom att klicka på Förbättringsförslag uppe till höger på startsidan:
... Visa mer
2022-10-24
16:19
Hej @matsmanmontage !
Tidkoden i sig är i regel ingenting som förs över till fakturaunderlaget. Om du har valt en prissättning per tidsartikel på ditt projekt är det priset på artikeln som kommer överföras till fakturaunderlaget. Du kan dock på tidkoden välja att ha en omräkningsfaktor så att priset till kund kan räknas upp utifrån den omräkningsfaktor som du väljer:
På detta sätt kan samma artikel användas, men att priset blir högre om en tidkod med en omräkningsfaktor används.
Är det så att du endast vill visa tidkoden på fakturaunderlaget så finns det en inställning för detta under Fakturalayout till höger när du arbetar med ett fakturaunderlag:
Hanteringen av prissättning/ vad som förs över till fakturaunderlaget är väldigt flexibel i Visma Tid vilket gör att det finns många olika sätt att lösa ett problem på. Om du vill får du därför gärna kontakta mina kollegor på supporten så kan de titta närmare på ditt specifika fall för att se vilken som blir den bästa lösningen för just dig. Du hittar våra kontaktuppgifter här: Kontakta oss
... Visa mer
2022-10-12
11:45
1Gilla
Hej @Fd medlem ,
Under en tid har vi arbetat med utveckling av en ny faktureringsmodul i Visma Tid Smart/Pro. Fokus i denna utveckling har varit att göra modulen mer användarvänlig och då ingår bland annat de saker som du beskriver. Vi vill minska antal klick, göra det enklare att förbereda fakturering, få en smidigare övergång mellan Tid och ekonomisystem, kunna göra ändringar i faktureringsläget som speglas tillbaka till projektet samt även ge större möjligheter att styra layouten.
Då versionen fortfarande är under utveckling kan jag inte ge ett datum för släpp, men jag kommer absolut hålla dig uppdaterad om hur arbetet fortlöper.
... Visa mer
2022-08-31
13:24
Hej @V5-ISOL AB!
I dagsläget finns det inga planer i närtid på den typen av modul med ingångsvärden, även om jag förstår att det hade underlättat mycket i uppstarten. Vi har det registrerat som ett önskemål så att vi kan ta upp det till diskussion när vi pratar om produktförbättringar.
PS. Vi fick in ett önskemål kring just detta för någon dag sedan som jag misstänker ursprungligen kommer från dig, men jag vill ändå passa på att lyfta önskemålshanteringen om någon annan ser den här tråden. I Tid kan du direkt lämna önskemål genom att klicka på lampan nere till höger i programmet och välja Feedback och förslag:
... Visa mer
2022-07-04
10:10
Hej Martin66!
Jag kikade på Skatteverket och hittade under rubriken Datum för när du senast ska lämna periodisk sammanställning följande information:
"Även om du har fått en blankett hemskickad ska du bara lämna en periodisk sammanställning när du sålt varor och/eller tjänster som ska rapporteras. Detta innebär att du inte ska lämna någon periodisk sammanställning om du inte haft någon försäljning."
Du ska alltså inte lämna in någon periodisk sammanställning om du inte har haft någon försäljning.
/Tinne
... Visa mer
2022-06-21
11:58
1Gilla
I Tid & Projektplanering har du tillgång till en digital lagringsplats för dina avtal. Häng med på en rundtur i modulen nedan!
Arbetar du idag i Tid? Då kan du prova Tid & Projektplanering kostnadsfritt under 30 dagar genom att välja Fler funktioner nere till vänster i sidomenyn.
Du når via Avtal i sidomenyn. Om du inte har tillgång kan det bero på att modulen inte är aktiverad, i så fall aktiverar du via Inställningar - Generellt- Företagsinställningar.
Med avtalsmodulen får du:
- en digital lagringsplats för alla dina avtal
- funktion för att ställa in bevakningsdatum för att hålla koll på om avtal behöver förnyas
- tillgång till digital e-signering.
När du är inne i avtalsmodulen väljer du Lägg till avtal uppe till höger för att lägga till ett nytt avtal.
Du anger vilken typ av avtal som du vill ladda upp, vem som ska vara motpart i avtalet samt ytterligare information om avtalet såsom startdatum och avtalslängd. Du kan också lägga till ett bevakningsdatum, vilket underlättar för dig då du inte manuellt behöver hålla koll på när ett avtal är på väg att löpa ut.
När avtalet är skapat är det dags att ladda upp filen för avtalet på fliken Filer. Vi rekommenderar att du använder filformatet PDF då du kan skicka dessa för digital signering. Du påbörjar en ny signering genom att klicka på symbolen för detta:
Du kan nu skicka avtalet för e-signering. Vill du läsa mer om hur e-signering funkar gör du det i Få ett smidigare arbetsflöde med digital signering.
... Visa mer
Etiketter:
2022-06-08
15:51
2 Gillar
Innan det är dags att ta semester finns det ett par saker som kan vara bra att se över. Här är våra tips inför sommaren.
Innan du går på semester:
Registrera eventuell frånvaro
Om du har frånvaro under en längre tid kan du klicka på Period uppe till vänster i registreringsrutan och ange ett intervall för din frånvaro. På det sättet slipper du göra samma registrering varje dag som du är frånvarande.
Självklart finns motsvarande funktion även i appen.
Registrera och klarmarkera dina tider
För att underlätta för den som ska attestera dina tider är det bra om du registrerar och klarmarkerar dessa innan du går på semester.
Frånvaromeddelande i mejlen
Om du har mycket mejlkontakt är det bra att ha ett frånvaromeddelande i din mejl.
Arbetar du i Tid & Projektplanering?
Det kan vara mycket att hålla koll på innan du går på semester. Till din hjälp för att få ordning har du modulen Uppgifter. Här samlar du dina digitala post-itlappar eller to dos och riskerar inte att låta något ramla mellan stolarna.
Läs mer om uppgiftshanteringen i Planera smartare med uppgiftshanteringen i Tid & Projektplanering.
Om du har tid över
Inom vissa branscher är sommarperioden lite lugnare. Om du vill kan denna tid användas till att lära dig mer i systemet för att kunna effektivisera ditt arbete längre fram, här är våra tips:
Att ha en integration mot ett ekonomisystem gör att du kan arbeta mer effektivt och spara tid. Om du inte redan har aktiverat kopplingen rekommenderar vi att du gör detta för att få ett fullständigt flöde Läs mer om kopplingen till Bokföring & Fakturering Läs mer om kopplingen till Administration.
Arbetar du i Lön 300/600 eller Lön? Då kan du enkelt ta ut en fil utifrån de registreringar som gjorts under månaden. Läs mer om hur integrationen mot Lön.
Filmer- Du hittar en spellista där vi går igenom funktionerna.
Användartips - Här samlar vi tips på hur du bäst arbetar. Du kan registrera dig som användare för att skapa egna trådar eller hjälpa andra användare.
... Visa mer
Etiketter:
2022-05-09
10:11
Hej @matsmanmontage Vi skulle gärna vilja kika på hur det ser ut i ditt specifika fall och därför vill jag be dig att ta kontakt med mina kunniga kollegor på supporten så får ni titta på vad det är som gör att inte alla resorna tas upp som en kostnad.
Välkommen att kontakta supporten
//Tinna
... Visa mer
2022-05-06
16:52
En viktigt del i projektarbete är analys och uppföljning. Till din hjälp för att följa upp data samt skapa snygga diagram har du modulen Analys som finns i Tid & Projektplanering.
Du hittar den via rubriken Analys i sidomenyn i programmet.
I analysverktyget har du tillgång till 4 standardrapporter:
När du valt vilken rapport du vill utgå ifrån kommer du in i ett visningsläge likt detta:
Uppe till vänster väljer du vad du vill visa datan per, exempelvis per kund, rapportör eller projekt. Längre ut på samma rad kan du välja vilken period du vill se och du kan även göra fler urval. Du kanske vill följa upp datan per avdelning, per projektkategori eller per projektledare?
Uppe till höger har du valet Spara som mall vilket gör att du kan spara din analysrapport om du vill återgå till den vid ett senare tillfälle utan att behöver redigera urval mm igen.
Lite längre ner på sidan kan du styra vilka kolumner du vill se på din rapport. Behöver du arbeta vidare med den data du får ut väljer du Exportera all data till ett exceldokument för vidare redigering:
Genom att klicka på posten som du är intresserad av i listan kan du se med detaljerad information som öppnas i en dropdownlista:
Även här kan du Exportera all data om du endast vill exportera ut data för den specifika posten.
... Visa mer
Etiketter: