2023-03-23
10:56
Hej @Tinna Gunnarsson Tack för ditt svar, läste svaret du hänvisade till och det stämmer ju precis med hanteringen. Det ända är att bonus har ju engångsskatt vilket innebär att om jag använder mig av löneart 1189 enbart så kommer hen sedan att få engångsskatt på bonusen och då förlora en hel del på växlingen. Min tanke är såhär med ett ex: Hen har en bonus på 50.000kr av detta så vill hen bonusväxla 25.000 kr Jag tänker då att göra såhär: Bonus 25.000 kr (engångskatt) Kvarstående bonus 25000 kr med engångsskatt 1189 bonus att löneväxla På det sätt så dras det inte engångskatt på ursprungsbonusen utan enbart på det beloppet som hen behåller som bonus övriga dras från bruttolönen som sen blir engångsskatt. Vad tror du om det?
... Visa mer
2023-03-22
08:57
Hej på er
Jag undrar om det är någon som kan hjälpa mig på traven.
Vi har en hel del löneväxlingar och det är i sig inget konstigt, vi använder löneart 1189 som är standard i Visma 600. Men när det gäller bonusväxling, använder ni samma löneart?
Hur hanterar ni en bonusväxling i sig i systemet? Ibland vill dom löneväxla exakt det beloppet som dom får ut i bonus ibland mindre. Har fått lite frågor kring skatten vid bonusväxling, så vill gärna höra hur ni andra hanterar detta?
... Visa mer
2022-10-07
11:10
Hej,
Jag har en del anställda som är TJL hel månad men ibland kommer in och arbetar några timmar här och där. Tycker det blir rörigt när dom reggar i VLA och min fundering är om det enklaste sättet är att ha dom på TJL hel månad och sen får dom timlön när dom arbetar extra?
Har ni något förslag på hantering av detta?
... Visa mer
Etiketter:
- Välj din produkt:
-
Lönehantering
2022-09-27
16:00
Hej,
Vi har ett bolag där samtliga anställda har efterskotts/släpande lön, löneperioden är densamme som avvikelser.
Denna månad uppstod en fundering kring semesterskuldslistan där den inte riktigt lirar med "verkligheten" dvs saldot för september är inte inräknat på de intjänade dagarna.
Hur gör ni andra med liknande bolag, när i månaden tar ni ut semesterskuldlistan?
Även om löneutbetalningsdagen är i september så kan väl inte en semesterskuldlista för september tas ut då löneperiod+avvikelser gäller augusti dvs det går inte att välja månad 09 på utskrift semesterskuldlista.
... Visa mer
2022-09-16
14:13
1Gilla
Tusen tack för återkoppling, skönt att jag tänkte/gjort rätt 🙂 Ha en fin helg!
... Visa mer
2022-09-15
15:55
Hej
Har en anställd som är sjukskriven 50 % och vill ta ut semester, har uppstått lite frågor.
Jag har alltid hanterat det som att jag lägger in hel månad sjukskriven 50% och sedan lägger jag in semester för de dagar det önskas tas ut. Offras ju en dag semester men det är den anställde medveten om.
Vad säger ni, hanterar ni det på annat sätt? Inte bryter man väl sjukskrivning för semester?
... Visa mer
Etiketter:
- Välj din produkt:
-
Lön 300
-
Lön 600
-
Lönehantering
2022-08-12
10:16
Hej
Har en anställd där semesterdagarna i Visma Online inte stämmer, allt ser rätt ut i Visma lön men i online visar det fel. Har haft en annan där det också varit felaktigt.
Vet ni vad det kan bero på att det inte synkar rätt?
... Visa mer
2022-08-11
09:45
2 Gillar
Ja precis!! Skönt att vi tänker samma lika där 🙂 Tusen tack för din hjälp, ha en fin dag!
... Visa mer
2022-08-11
09:39
Tusen tack för svar, misstänkte att det hade med det att göra, inte jätte vanligt att använda sig av det upplägget känns det som. I Visma lön så ser den anställde annat saldo än vad semesterskuldlistan visar, blir lite skevt kan jag tycka.
... Visa mer
2022-08-10
16:32
Hej
Jag har två bolag som har semesteråret jan-dec, semesterskiftet är gjort men nu i juli månad så såg vi i semesterskuldlistan att vissa har minus på betalda dagar. Backade tillbaka och ser att Excel listan inte stämmer med uppgifterna i Visma lön. Tydligen så var det samma sak förra året (då var jag inte på plats)
Är det någon som har några tips på vad det kan bero på?
... Visa mer
Etiketter:
- Välj din produkt:
-
Lön 600