2025-05-23
17:03
1Gilla
Det ska nog vara rätt (Antar att du har Lön 600) men det är inte helt lätt att läsa ut. Karensavdraget är bara 80 % alltså samma belopp som man får som sjuklön dag 1. Så det dras inte dubbelt.
... Visa mer
2024-12-17
20:11
Tack för denna info, där kunde jag se att han låg kvar som tjänsteman. Så där är det rätt och nu vet jag vart jag ska titta! Nu verkar det som att jag nog låste lönerna den 24/9 (de har utbetalning 27/9) så här blir ju tiden för det hela avgörande.. Kan man se när man låst lönerna, datum och tid? Ser och kan ju gissa utifrån synkroniseringen, men där ser man inte vilket som är låsning av löner, eller? Kan ju göra flera synkroniseringar samma dag, tex för upplägg av nya till utskicka av lönebesked.
... Visa mer
2024-12-17
15:54
1Gilla
Tack för att du kollade. Men för mig kom det inte upp på förhandsgranskningen innan lönebeskeden var skickade. Ville ju se hur det blev först. Men när de väl var skickade kunde jag se att texten fanns med inne på anställda och lönebesked.
... Visa mer
2024-12-17
15:07
1Gilla
Tack för detta!! Hade gjort en rapport men missat att det fanns ett val med personalkategori historik. Så nu får jag en rapport som nästan stämmer.. så en följd fråga. Vad är det som styr om en anställd kommer med som tex arbetare i personalkategori historik? Är det inte datumet i: Gäller från och med i personens personalhistorik? Eller har datum för ändringen någon betydelse? Denna person bytte kategori 1/9 men ändring gjord 24/9, och då tas inte lönen för september med, vilket det borde.
... Visa mer
2024-12-17
15:00
1Gilla
Tack!
... Visa mer
2024-12-17
10:21
Hej!
Såg att det nu fanns en meddelande ruta till anställda, när lönebesked ska skickas, i Lön. Men vart hamnar den texten?? Syns inte vid förhandsgranskningen av lönebesked. Kommer texten verkligen med till de anställda, kan man ju undra?
... Visa mer
Etiketter:
- Välj din produkt:
-
Lön
2024-12-16
17:26
Kan man få ut en rapport med personalkategorin arbetares bruttolöner för en period? Men det ska då inte vara utifrån att de just nu är arbetare, utan vilken kategori de haft när lön gjordes. Alltså om de bytt personalkategori under året, ska bara det som tillhör arbetartiden komma med. Någon som har tips?
Om inte detta går att få fram, kan man någonstans få fram vilka personer som bytt personalkategori under året, utan att gå in på varje person och kolla?
Detta gäller Lön 600
... Visa mer
Etiketter:
- Välj din produkt:
-
Lön 600
2024-12-16
12:55
Hej!
Har en anställd som tidigare varit tjänsteman (innan månadsrapporteringen började) och som återkommit i tjänst, nu som arbetare.
Jag missade då att ändra personalkategori, men det fanns då ingen spärr, för jag kunde lägga upp personen med uppmärkning som arbetare med Fora månadsrapportering. Personen kommer med på rapporteringen men utan lön.. vilket ju är fel.
Har nu rättat detta manuellt hos Fora. Men skulle verkligen vilja ha en spärr i Lön 600, så att detta inte är möjligt. Alltså att vara upplagd som personalkategori Tjänsteman och samtidigt med uppmärkning som arbete med månadsrapportering till Fora.
Är detta något som bara gäller när personen tidigare varit tjänsteman, eller är detta också möjligt om man lägger upp en ny person och gör fel??
... Visa mer
Etiketter:
- Välj din produkt:
-
Lön 600
2024-10-21
10:23
Har ringt försäkringskassan som i det här fallet likställde tjänstledighet och semester, som exempel på att inte vara tillbaka i arbete.
... Visa mer
2024-10-21
10:17
Ja i normalfallet, men om personen inte varit tillbaka i arbete, tex varit tjänstledig, haft semester, varit föräldraledig så är det samma sjukperiod och blir inte en ny. Därav min fråga.
... Visa mer
2024-10-21
10:11
Okej. Sjuk 2/10-8/10, tjänstledig 9-11 (13)/10 (ledig helg) åter sjuk 14/10-27/10
... Visa mer
2024-10-18
17:55
Har en anställd som varit sjuk en vecka, innan några dagars tjänstledighet. Efter tjänstledigheten på tre dagar och en helg, därefter åter sjuk. Då har jag fått uppgift om att det ska vara samma sjukperiod och inte bli en ny, samt ingen ny karens. Detta inte pga att det gått mindre än 5 dagar, utan pga att personen inte varit tillbaka i tjänst innan åter sjuk.
Men detta fixar inte programmet!
Jag var med om detta en gång för länge sedan, och då var det faktiskt programmet som gjorde mig uppmärksam på att det skulle vara samma sjukperiod och inte en ny.
Någon som stött på detta och vet hur man ska registrera det för att få det rätt?
... Visa mer
Etiketter:
- Välj din produkt:
-
Lön 600
2024-10-09
13:12
Hur går det med min fråga? Jag ringde supporten och blev lovad svar via min fråga i forumet.
... Visa mer
2024-09-13
10:47
Har pratat med Collectum och nu fått upplagt två pensionsplaner, båda ITP 1 men med två olika koder. 100 och 300, hur lägger jag in dem på person? När man väljer urval vid skapande av filen så anger man ju kod. Och där står idag 100, som var den enda plan som tidigare fanns. Jag tänker ju mest på de som kommer nya framöver och ska läggas upp. De befintliga kan jag ju manuellt i Collectum lägga på rätt pensionsplan. Men blir det då rätt när filen skapas, om det tex står 100 i kod och de tillhör 300..?
... Visa mer
2024-09-13
09:43
Hej!
Har ett företag där alla tjänstemän har ITP1 och ska fortsätta ha det, men med olika pensionsplaner, pga att flexpensionens införande är olika. Hur märker jag upp de anställda, så att de kommer med i rätt pensionsplan? Skickar uppgifterna med fil till Collectum.
... Visa mer
Etiketter:
- Välj din produkt:
-
Lön 600
2024-09-05
12:36
1Gilla
Jag skulle säga att sparade dagar tar man först (efter att årets betalda är uttagna) och allra sist obetalda dagar.
... Visa mer
2024-08-19
17:49
Använder Anställd för tidrapportering och Visma Lön 600.
Har en anställd som haft vikariat och varit månadanställd tom 9 juni. Jobbat extra något i sommar, men åter ett vikariat from 19/8. Hur ska detta hanteras vid kopplingen till Anställd? Försökte hitta någon info, men inte lyckats.
Ska väl inte "helt" avsluta henne och sedan starta upp på nytt, direkt? Blir ju konstigt, då försvinner ju hennes digitala lönebesked tex.
... Visa mer
2024-07-08
14:31
1Gilla
Länken med versionsnyheter du hänvisar till, får inte jag att funka..
... Visa mer