2025-04-02
16:56
Jo det framgår väl av personalkostnaderna om inte annat? Tack för svar 🙂
... Visa mer
2025-02-17
08:39
1Gilla
Hej Det är helt korrekt så som det ser ut på det bifogade underlaget. /Joachim
... Visa mer
2025-01-20
18:07
1Gilla
Hej Det spelar ingen roll så du kan fortsätta använda konto 7210. /Joachim
... Visa mer
2024-12-18
10:32
Ja okej, i exemplet i ditt första inlägg bokfördes det som en förbrukningsinventarie var därför jag undrade, men då förstår jag. Stort tack för hjälpen Joachim och att du tagit dig tid att förklara!
... Visa mer
2024-12-09
08:15
1Gilla
Hej OM utbetalningen sker innan räkenskapsåret tar slut och att summan inte överstiger 25 kr/mil så kan du välja att bokföra det mot konto 7331. /Joachim
... Visa mer
2024-10-23
16:16
Aha då förstår jag, tack igen!
... Visa mer
2024-10-01
11:21
Okej, förstår, tack igen för svar!
... Visa mer
2024-05-08
10:33
1Gilla
Hej @Flexon
Först och främst - stort grattis till bebisen!
I Lön Direkt finns ingen mer passande löneart att använda för de 10-dagarna man får i samband med barnets födelse än lönearten Föräldraledighet avdrag, där får du själv ha koll på hur det räknas och vilket à-pris som ska anges. Min rekommendation är att du lägger in en textrad under för att förtydliga vad för sorts föräldraledighet det handlar om. Lönearten minskar bruttolönen i både bokföringen och arbetsgivardeklarationen, så inget speciellt som du behöver tänka på där. Som du säkert är medveten om finns det bättre och mer stöd i våra löneprogram men det känns som lönetjänsten Lön Direkt fungerar bra i ditt fall i och med att du skriver att du har ett en-mansföretag. Skulle ditt företag växa och det blir krångligt med manuell hantering rekommenderar jag att du kikar på Visma Lön Smart där man får hjälp med beräkningarna och där det finns separat löneart/snabbval bland annat för 10 dagar vid barns födelse.
Leta efter annan info som kan vara aktuellt för dig framöver och hitta sidan Föräldraledighet och vab för dig som är företagare hos Försäkringskassan.
På verksamt.se hittade jag sidan Om du ska bli förälder. Här skriver de bland annat om hur du som företagare kan få ersättning från Försäkringskassan om du ska vara ledig för att ta hand om ditt barn. Hur stor ersättningen blir beror på hur mycket lön eller hur stort överskott du tar ut från ditt företag och om föräldraförsäkring för dig som driver företag.
Hoppas detta kan vara av intresse och grattis igen till den nya lilla familjemedlemmen.
/Tinna
... Visa mer
2024-01-10
14:22
1Gilla
Hej Det stämmer Joachim
... Visa mer
2023-12-27
17:34
1Gilla
Helt rätt uppfattat!
... Visa mer
2023-09-26
12:29
1Gilla
Inga problem alls bara kul om svaren jag och övriga inblandade har varit till hjälp. Välkommen att återkomma om fler funderingar uppstår. Ha en fin dag Joachim
... Visa mer
2023-07-31
09:26
1Gilla
Hej Om inköpen sker i något så när anslutning till varandra så kan det anses som ett inköp av en enhet/ inventarie och man kan lägga den totala kostnaden på ett inventarie konto 1251 datorer. Om du däremot skulle köpa in datorn i juli och skärmarna senare i t ex oktober så räknas det inte som en enhet och skall inte bokföras på konto 1251 utan som förbrukningsinventarier. Avskrivningar på datorer görs på 3 år då det är den uppskattade livslängden på en dator. Tänk även på att om det bokförs upp som inventarier som skall skrivas av att du även lägger upp det som en anläggningstillgång. I eEkonomi gör man detta under Bokföring > Anläggningstillgångar. Det är ok att köpa in bildskärmar till företaget även om man har ett hemmakontor. Det enda som krävs är att behovet skall finnas. Önskar dig en fortsatt fin dag. Joachim
... Visa mer